Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elleri üzerinde geldi koşarak çıktı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Elleri üzerinde geldi koşarak çıktı

Bacakları ve ayak parmakları yapışık doğan 7 yaşındaki Aslan, annesinin kucağında geldiği, elleri üzerinde sürünerek girdiği havuzdan koşabilecek durumda çıktı

'da dünyaya gelen Turgut Aslan Yaraman (7), bacakları ve ayak parmakları yapışık, gözleri kapalı, damağı da yarık olarak doğdu. Önce gözleri açıldı sonra damağı ameliyat edildi. Ama en büyük sorunu bacaklarıydı. Bir yıl öncesine kadar 6 ameliyat geçirdi. Yıllarca fizik tedavi gördü. Fakat bir türlü yürümeyi başaramadı. Ailesi, geçen yıl tüm umudunu yitirdiği anda, yüzmeyle tedavi edilebileceği tavsiyesiyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Giresun Olimpik Yüzme Havuzu'na gitti. Burada Yüzme Antrenörü Ali Şahin ile konuşup Aslan'ı hocasına teslim etti. Hocası işe önce bacaklarını güçlendirici egzersiz hareketleriyle başladı. Ardından havuza geçildi. Bir süre sonra bacaklarını oynatabildiği ortaya çıktı. Büyük bir mücadele veren Aslan, birkaç ay sonra ayaklarını da çırparak yüzmeye, bir yılın sonunda da yürümeye başladı. Annesinin kucağında geldiği ve elleri üzerinde sürünerek girdiği havuzdan, koşabilecek bir durumda çıkan Aslan, bununla da yetinmedi. Amatör Spor Haftası etkinliklerinde 50 metre sırtüstü yarışmalarında 4'üncü oldu.

YAŞADIĞI ACILAR OLGUNLAŞTIRDI

Antrenör Ali Şahin, Aslan'ın azmiyle imkânsızı başardığını söyleyerek, "Annesi tüm umutları tükenmişti. Biz Aslan'daki algı kabiliyetini ve mücadele azmini görünce hep beraber "yürür" dedik. Diğer çocuklardan hiç ayırmadık. Biz yardım ettik, o da başardı. Ayak parmakları hâlâ yapışık. Üstelik topukları da yok ama bu yürümesine engel olmuyor. Yaşadığı acılar onu olgunlaştırmış. O benim Aslan'ım. Azimle engellerin aşılabileceğini herkese gösterdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elleri üzerinde geldi koşarak çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN