Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri teşhis eden Daisy'ye madalya

Bugüne dek 550 kişinin kanser olduğunu haber veren köpeğe onur madalyası veridi. Daisy "kariyerine" sahibini uyararak başlamıştı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Kanseri teşhis eden Daisy'ye madalya
Sahibinin kanser olduğunu koku duyusuyla algılayıp erken tanı konulmasını sağlayan mucize köpek Daisy, 550 kişinin daha kanser olduğunu keşfetmesi sebebiyle ödül kazandı. İngiltere'deki kurtarıcı hayvan ekibi kuruluşu Mavi Haç, Daisy'yi onur madalyasına layık gördü. Daisy geçtiğimiz mart ayında İngiltere Prensi Charles ve eşi Camilla ile bir etkinlikte tanıştırılmış ve kraliyet ailesi üyelerinden de tebrik görmüştü. Erken tanı sayesinde yüzlerce kişinin hayatını kurtaran 10 yaşındaki köpeğin yavruyken İngiltere'de tıbbi eğitim aldığı belirtildi. Hastaların nefesini ve idrarını koklayarak kanser teşhisi yapabilen Daisy'nin sahibi Dr Claire Guest, aynı zamanda Daisy'nin ilk teşhis ettiği hasta... Dr. Guest, "Kucağıma atlayarak eşeliyormuş gibi patilerini göğsüme koydu. İttirmeme rağmen üzgün bir şekilde tekrar yanıma sokuldu. Oldukça farklı davranıyordu. Patisini koyduğu yerde bir gariplik hissettim ve birkaç gün içinde küçük bir yumru fark ettim" dedi. Endişelenmesi üzerine test yaptıran doktor fark ettiği yumrunun zararsız bir kist olduğunu, ancak test sonuçlarında göğüs dokusunun derinliklerinde kanser teşhis edildiğini söyledi.

YÜZDE 93 BAŞARILI OLDU

Sadece 5 milyon koku reseptörüne sahip insan türünün aksine, 300 milyondan fazla koku reseptörüne sahip oldukları için koku duyuları fazlasıyla gelişmiş olan köpekler hastalıkları tespit edebiliyor. Dr. Guest, Daisy'nin kanser tanısı koymada şimdiye kadar yüzde 93 başarı kaydettiğini belirtiyor.

ERKEN TANI TİMİ KURDU
Erken teşhis sayesinde henüz yayılmadan kanserden kurtulan Dr. Claire Guest, "Köpeğim olmasaydı çok geç olabilirdi. Labrador cinsi köpeğim hayatımı kurtardı" dedi. "Tıbbi Teşhis Köpekleri" isimli bir organizasyon kuran Guest, bu alanda eğitilen ve Daisy'nin de dahil olduğu 12 üyeli bir köpek timi üzerinde çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri teşhis eden Daisy'ye madalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN