Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evsiz vatandaşlardan yürek burkan eylem

Galatasaray Meydanı'nda toplanan evsizler: Çadır da olsa insan onuruna yakışır şekilde yaşamak istiyoruz. İnsanlar bizi maymun seyreder gibi seyretmesin

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Evsiz vatandaşlardan yürek burkan eylem
İstanbul'da sokakta yaşayan ve her kış spor salonlarında barındırılan 10 kişi Şefkat-Der aracılığı ile eylem yapıp devletin kendilerine barınabilecekleri bir ev vermesini istedi. Beyoğlu Galatasaray Meydanı'nda toplanan kimsesiz ve evsizler, havaların soğuması ve yağışların başlaması nedeniyle Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan'ın önderliğinde eylem yaparak yetkililerden yardım istedi. Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Sokakta yaşayan evsizlerimiz, havanın bu kadar soğuk olmasına rağmen maalesef evsiz insanlarımız hala toplanmıyor. Evsiz insanlarımız şu anda kasımın sonuna gelmemize ve kışın ağır şartlarını göstermesine rağmen harekete geçilmiyor. Evsizlerimiz donarak ölümler başladığı zaman mı toplanacak. Acil harekete geçilmeli" dedi.

İŞ, AŞ VERSİNLER YETER
Hikmet adında evsiz bir vatandaş ise, "Bizim insan olarak fazla istediğimiz bir şey yok. İnsan onuruna yakışan bir çadır dahi olsa bir yerde yaşamak istiyoruz. İnsanların bizi maymun seyreder gibi seyretmesini istemiyoruz. Bize yardımcı olup, iş versinler, aş versinler, kalacak yer versinler biz de karşılığını verelim. Ancak maalesef herkes burunlarını tutarak önümüzden geçiyor" ifadelerini kullandı.

"ÜŞÜYORUM, KALKAMAM"
Eylemin sona ermesinin ardından kimsesiz vatandaşlar Galatasaray Meydanı'nda battaniyeye sarılarak yatan bir arkadaşının yanına gelerek kaldırmak istedi. Ancak arkadaşı üşüdüğünü söyleyerek yerinden kalkmadı. Bunun üzerine vatandaş, arkadaşının battaniyesini almasıyla ayağa kalktı. Tüm bu yaşananlar kış şartlarının gelmesi nedeniyle sokaklarda yaşamak zorunda kalan vatandaşların durumunu gözler önüne serdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evsiz vatandaşlardan yürek burkan eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN