Anne karnındaki ikizlere 11 kez kan nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Anne karnındaki ikizlere 11 kez kan nakli yapıldı

Konya'da anne karnında ölüm riski taşıyan ikizlerin imdadına doktor Acar yetişti. İkizlere 11 kez kan nakli yaparak dünya literatürüne girdi, ancak birini kurtarabildi

Konya'da iki çocukları olan Ayşegül (35) ile Kemal İnanç (40) çifti, bir yıl önce 34 haftalıkken anne karnındaki bebeklerini kaybetti. Bir süre sonra ikizlere hamile kalan Ayşegül İnanç, bebeklerinin kansızlık sorunu yaşadığını öğrenince Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar'a başvurdu. Acar ve ekibi, müdahale edilmediğinde hayati riski olan anne karnındaki bebeklere, iki milimetre çapındaki damardan başarılı şekilde 11 kez kan nakli gerçekleştirdi. Operasyon gerçekleştiğinde 165 ve 180 gram ağırlığında olan ikiz kızlar, hamileliğin 28. haftasında doğdu. Bebeklerden biri dünyaya geldikten iki gün sonra yaşamını yitirdi. Adı Meryem olan ve 1 kilo 420 gram ağırlığında hayata gözlerini açan bebeğin ise sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.

'RİSK ALMAK ZORUNDAYDIK'
Tıbbi olarak hamileliğin 18'inci haftası itibariyle kan verilmesi gerekirken bebekler için 17'nci haftalarında risk almak zorunda kaldıklarına dikkati çeken Acar şunları söyledi: "Bebeklerin vücudunda kansızlığa bağlı su toplaması mevcuttu. Beyin damarındaki kanın geçiş hızına, kan değerlerine bakıp etkilenmeye göre hareket ettik. Karaciğer damarından 15 ve 20 cc kan verdik. Normal kan uyuşmazlığı olan bebeklerde bir kez kan verildiğinde 2-3 hafta kan vermeye gerek duyulmazken bu bebeklerde 3-4 günde bir kan vermek zorunda kaldık. Kan hücreleri beklenmedik şekilde hızlı yıkılıyordu. Daha sonra kan verme miktarlarını 30 ve 40 cc'ye kadar çıkarttık. Bebekleri kaybetmemek için aynı anda kan verme yerine üç gün ya da bir hafta arayla nakli gerçekleştirdik. Dünya tıp literatüründe yaptığımız araştırmada, anne karnında 11 kez kan verilipa yaşayan dünyada tek bebek Meryem."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne karnındaki ikizlere 11 kez kan nakli yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN