Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremden yaralı çıkan eşini 15 yıl sonra buldu

Giriş Tarihi: 29.11.2014 09:25
Depremden yaralı çıkan eşini 15 yıl sonra buldu

Tüm Marmara'yı sarsan 1999 Gölcük depreminde, enkazdan yaralı çıkan eşini İstanbul'a getiren ambulansı kaybeden Ahmet Özden 15 yıl süren aramalarının yanıtını bugün aldı. Özden, 15 yıldır izini kaybettiği ve yaralı olarak ambulansa bindirdiği eşinin öldüğünü ve Kilyos'taki kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü tesadüf eseri öğrendi.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesi merkezli Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Depremi'nde yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı, yüzbinlerce insan evsiz kaldı. Bu büyük felakette, o tarihte belde olan ve 2009'da mahalleye dönüştürülen Kartepe'ye bağlı Uzunçiftlik'te oturan Ahmet Özden ve iki çocuğu sağ kurtuldu,eşi ise yaralı olarak enkaz altından çıkarıldı.

AMBULANSIN İZİNİ KAYBETTİ

Birkaç yaralı ile birlikte eşinin konulduğu ambulansı otomobille takip etti. Ancak ambulansı İstanbul sınırları içinde kaybetti. Buralarda hastane hastane dolaşmasına rağmen eşini bulamadı. Eşinin akrabaları ile birlikte tüm hastaneleri tarayan ve hiç bir ize rastlayamayan Ahmet Özden, aradan 15 yıl geçmesine rağmen arayışından vazgeçmedi.

GAZETE VE TELEVİZYONLARDA DİLE GETİRDİ

Depremden sonra ailece memleketi Sinop'a taşınan Ahmet Özden, "Eşimi sadece İstanbul'da değil, bölgedeki diğer kentlerin hastanelerinde de aradım. Kimse cevap veremedi. Ambulansa alınırken kimliğinin verilmesine rağmen hiç bir hastanede adı bulunamadı" dedi. Ahmet Özden, bugüne kadar birçok kez de gazete ve televizyon haberlerine konu olarak bu olayı dile getirdi.

MORG GÖREVLİLERİ HATIRLADI

Geçtiğimiz günlerde, Ahmet Özdenin hikayesini tesadüfen eski gazetelerde gören Şişli Etfal Hastanesi morgu görevlileri, önce Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne ilk bilgileri verdi ve fotoğrafları da yayınlanan yaralının Kilyos'taki kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü belirtti.

Ahmet Özden'i daha önce yaptığı kayıp başvurusu kayıtlarından bulan polis ekipleri de ona Sinop'ta ulaşarak gelişmeyi bildirdi. Hastaneye giden Ahmet Özden, oradaki morg görevlilerinin de kendisine gömülmeden önce eşinin çekilen fotoğrafını gösterince 15 yıl sonra eşinin izini buldu.

3 GÜN SONRA ÖLMÜŞ

Eşinin hastanede 3 gün kaldıktan sonra öldüğünü, 20 gün morgda kaldıktan sonra da gömüldüğünü öğrenen Ahmet Özden, Kilyos'taki kimsesizler mezarlığındaki hastane görevlilerinin verdiği 752 numaralı kabri de buldu.

DNA TESTİ İÇİN BAŞVURDU

Ahmet Özden, şimdi mezarın eşine ait olup olmadığının kesinleşmesi için DNA testi uygulanması konusunda başvuruda bulundu. Mahkemenin vereceği kararın ardından mezar açılıp DNA testi gerçekleştirildikten sonra, eşinin mezarını, çocuklarının ziyaret edip dua okuyabilmeleri amacıyla Sinop'a naklettirmek istediğini söyledi. Bunun için imkanı olmadığını da söyleyen Ahmet Özden yetkililerden yardım istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremden yaralı çıkan eşini 15 yıl sonra buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN