Uçakta buraya oturmak tehlikeli!

Amerikalı araştırmacılar sık sık ayağa kalkmak veya uzun bacaklarını koridora uzatmak gibi uygulamaları yapan yolcuları uyardı. Bu şekilde yolculuk etmenin çok tehlikeli olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 30.11.2014 16:23 Güncelleme Tarihi: 30.11.2014 16:49
Uçakta buraya oturmak tehlikeli!
Tuscon'daki Arizona Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümünden Charles Gerba, koridor tarafının yolcular için hastalık rizikosu oluşturduğunu iddia etti. Koridor tarafında oturan yolcuların daha sık koridordan geçmekte olan diğer yolcular tarafından dokunulduğu ve daha fazla bakteri ve mikroba maruz kaldığı belirlendi. Kabindeki hava akımının yukarıdan aşağıya doğru olduğuna dikkati çeken Mikrobiyolog Gerba, temiz hava sirkülasyonun tüm kabine dağılmadığını ve böylece yolcuların yanından oturan diğer yolcunun nefesini de içine çektiğini söyledi.

Uçaklardaki "Novovirüs"'ün özellikle koridor bölgesinde yayıldığına dikkati çeken uzman, örnek olarak 2008 yılında Boston'dan Los Angeles'a gitmekte olan uçakta çok sayıda yolcunun aynı anda "Novovirüs" kapmasını gösterdi. Bu yolculukta çok sayıda yolcuda kusma ve ishal belirtileri görülünce kaptan uçağı zorunlu olarak Şikago'ya indirmiş ve yolcular acilen hastanelere götürülmüştü.

Amerikan Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasında da genelde koridor tarafına oturan yolcuların, hasta yolcuların dokunmasıyla bulaşıcı hastalıklara yakalandıkları saptanmıştı. Gerba, tuvaletlerdeki, koltuklardaki kol dayama yerlerinde, kemerlerde ve koltuk masalarındaki virüs ve bakterilere dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçakta buraya oturmak tehlikeli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN