Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kullananlar dikkat!

Uzmanlar kış günlerinde ın güvenli kullanılması için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 10:51 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 10:51
Doğalgaz kullananlar dikkat!
Makina Mühendisleri Odası, havaların soğumasıyla artan soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "Kış ayları kapıda ve soğukların yaklaştığı bu dönemde baca gazı, şofben zehirlenmeleri de dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor" uyarısında bulundu. Açıklamada, her yıl bilgisizlik ve ihmal nedeniyle soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu birçok kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Anadolu'da bazı ölümlü vakalar yaşanmaya başladı bile" denildi. Oda olarak her yıl bu konuda hem kullanıcıları bilgilendirmeye hem de yetkilileri önlem almaya çağıran açıklamalar yaptıklarına işaret edilen açıklamada, "Ancak ne yazık ki bu konuda hem bakanlıkların ilgili birimleri hem de yerel yönetimler önleyici tedbirler almaktan uzak bir tavır sergiliyorlar" vurgusu yapıldı. "Soba, şofben, baca zehirlenmelerine maruz kalmamak için teknik bazı hususlara dikkat edilmelidir" diye devam eden açıklamada, "Soğuk kış aylarında başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde sık sık yaşanan ölümlü zehirlenme vakalarının önlenmesi için alınacak tedbirler yalnızca tüketicinin sorumluluğuna bırakılmayacak kadar önemlidir" uyarısı yapıldı.

Makina Mühendisleri Odası'nın açıklamasında şu konulara dikkat çekildi:

Doğalgazlı Cihazlarda:
- cihazını bacaya bağlayan atık gaz çıkış borusu periyodik olarak denetlenmeli, yırtık, delik ve benzeri deformasyona uğramış atık gaz boruları standartlara uygun malzemelerle mutlaka yenilenmelidir.
- Atık gaz borusu olarak, çok çabuk deforme olan esnek alüminyum bağlantı malzemesi kullanımı uygulamasına son verilmeli, cihaz bağlantılarında sabit bağlantılar yapılmalı, mutlaka esnek bağlantı gereken yerlerde ise, paslanmaz esnek çelik boruların kullanılması gerekmektedir.
- 1 metreküp doğalgazın yakılabilmesi için yaklaşık 10 metreküp taze havaya ihtiyaç bulunmaktadır. Yanma havası bu cihazların konulduğu mahallere yerleştirilen havalandırma menfezleri vasıtasıyla sağlanmaktadır.
- Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalıdır.
- Şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Bacaların her sezon en az bir kez temizlenmesi gerekir.

Kömürlü Sobalarda:
- Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
- İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artmaktadır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.
- Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt ya da karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır.
- Sönmekte olan sobaya tutuşması güç yakıtların asla konulmaması gerekir. Yakıt iyi olsa bile yavaş yavaş ilave edilmelidir.
- Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır.
- Özellikle lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar standartlara uygun değilse lodoslu havalarda soba yakılmamalıdır.
- Kullandığınız her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine haiz olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edin.
- Binaların Yangından Korunması yönetmeliklerine mutlaka uyulmalıdır. Bu konuda bina yöneticileri ve yerel yönetimler sorumludur.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaz kullananlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN