Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En küçük tavuk ile en büyük tavuk buluştu

Bursa'da, 20 ülkeden getirttiği 70 tür tavuğun bulunduğu çiftliğin sahibi, 250 gramlık dünyanın en küçük ırkı "serama" ile 6 kilogramlık en büyüğü "brahma"yı da çeşitleri arasına kattı.

Giriş Tarihi: 3.12.2014 12:07 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 12:30
En küçük tavuk  ile en büyük tavuk buluştu
Yıllardır süs tavuğu işiyle uğraşan Ömer Faruk Erdönmez, yaptığı açıklamada, hobi olarak bazı farklı türde tavukları beslemeye başladığını ancak fuarları ziyaret etmesiyle zamanla işinin büyüdüğünü söyledi.

Birkaç türle başladığı bu işte, 20 ülkeden, renk farklılıklarıyla 70 çeşit tavuk ve horozunun bulunduğunu anlatan Erdönmez, bunların yumurta ve civcivlerini satarak çiftliğin giderlerinin bir bölümünü karşılamaya çalıştığını ifade etti.

Son olarak çiftliğe Malezya kökenli, dünyanın en küçük ırkı olarak bilinen "serama" ve Hindistan'dan da en irisi olan "brahma"yı getirdikleri bilgisini veren Erdönmez, şöyle konuştu:

İŞTE O GÖRÜNTÜLER


"Normalde seramaların ağırlıkları 200 ila 500 gram arasında değişiyor. Bizdeki, 3 yaşında ve 250 gram ağırlığında. Bunlar duruşu, kuyruk tüyleri, kanatları ve öne çıkan göğüsleriyle değerlendiriliyor. Fuar ve yarışmalarda bu kriterlere göre derece alanlarının fiyatı 500 avroya kadar çıkıyor. Avrupa'da yarışmaları, şovları ve fan kulüpleri var. Bu tavukların hastaları bile bulunuyor. Yumurtası 20-50 avro arasında satılıyor. Bu tavuğun 4-5 yumurtası, normal bir tavuğun yumurtası kadar oluyor."

Brahmanın ağırlıklarının ise 4,5 ila 6 kilogram arasında değiştiğini belirten Erdönmez, "Elimizdeki 6 aylık ve 6 kilograma ulaştı. 4 rengi var. Dünyanın en iri tavuğu olarak bilinir. Derece almışlarının yumurtaları 5 ila 40 avro, canlıları ise 30 ila 150 avro arasında satılıyor" dedi.

Aralarındaki 24 kat ağırlık farkı bulunan iki çeşidin de yetiştiriciliğine başladıklarını ve oldukça uygun fiyatlara verdiklerini anlatan Erdönmez, özellikle serama için çok talep aldıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En küçük tavuk ile en büyük tavuk buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN