Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaza kurşunu hayatını kararttı, yılmadı AKUT'un engelli üyesi oldu

Giriş Tarihi: 3.12.2014 14:13
Kaza kurşunu hayatını kararttı, yılmadı AKUT'un engelli üyesi oldu

Eskişehir Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Batuhan Enes Başay, 6 yaşındayken kaza sonucu tabancayla göğsünden yaralandı. Kurşunun omuriliğine zarar vermesi nedeniyle felç olan Batuhan, hayattan kopmadı. Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Batuhan, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Eskişehir ekibinin aktif üyesi oldu.

Batuhan Enes Başay, 20 Şubat 2003 tarihinde 6 yaşındayken, evlerine misafirliğe gelen ve 20 yaşındaki komşularının oğlu U.A.'nın tabancasını temizlerken silahın ateş alması sonucunda sol göğsünden yaralandı. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede aylarca tedavi gören Batuhan, kurşunun omuriliğine zarar vermesi nedeniyle bacakları felç oldu.

Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren Batuhan hayattan kopmayarak önce ilköğretim okulunu bitirdi, şimdi de uçak motorları eğitiminin verildiği Eskişehir'deki Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde eğitimini sürdürüyor.

AKUT'TA OLMAK ÇOK GÜZEL

Derslerinden arta kalan zamanını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan Batuhan, 2 yıl önce AKUT Eskişehir Ekibi üyesi oldu. AKUT'un tatbikat ve seminerlerinde aktif görevler alan Batuhan şöyle konuştu:

"2 yıldır AKUT görevlisiyim. AKUT'ta olmak çok güzel bir şey. Yani birinin hayatını kurtarmayı görünce hoşumuza gidiyor. Burada olmak eğlenceli. AKUT'ta toplantılara, seminerlere katılıyorum. Onun haricinde tatbikatlarımız oluyor. Oralarda görev alıyorum. Tatbikat gerçekçi olduğu için sanki depremi yaşamış gibi oluyorum. Benim gibi lise öğrencileri için boş zamanlarını sağda solda harcayacaklarına AKUT'a gelip yararlı bir şeyler yapabilirler. Engelli arkadaşlarım için de söyleyeceklerin şu: AKUT'a herkesin bir şekilde yararı oluyor. Yediden yetmişe herkesin yararı oluyor. Yani ufacık bir şey yapmanız bile AKUT için önemli."

ENGELLİLERE KAPIMIZ AÇIK

AKUT Eskişehir Ekip lideri Mete Kızıl da 60 kişilik ekiplerinde Batuhan'ın da görev aldığını belirtti. Batuhan'ın ekipte olmasından memnunluk duyduklarını ifade eden Kızıl engellilere de kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi. Mete Kızıl şunları kaydetti:

"AKUT'un Türkiye'deki 35 ekibinden biri de biziz. Eğitimlerimiz devam ediyor. Bu eğitimlerle ekibimizi hazır tutuyoruz. 60 kişilik bir gönüllümüz var şu anda. Batuhan da bizim has gönüllülerimizden bir tanesi. Yürekten gönüllü diyebiliriz. Sağolsun bizim tüm faaliyetlerimize mümkün olduğunca katılmaya çalışıyor. Seminer birimimizde görevlendirdik. Yakın zamanda okullarda yapacağımız seminerlerde de Batuhan öğrencilere seminer verecek. Batuhan ayrıca bizim tatbikatlarımızda bizim lojistiğimize bakar. Lojistiğimize giren çıkan malzemelerimizin kontrolünü yapıp, kayıt altına alır. Ayrıca dış ekipten gelen arkadaşlarımızı da burada kayıt altına alır. Kimler gelmiş kimler gitmiş, hangi ekiplere kimler katılmış ve hangi derecede eğitim aldıklarının da kayıtlarını tutar. Batuhan bizim elimiz ayağımızdır. Batuhan engel tanımıyor. Herkese kapımız açık, engelliler de buyursun gelsinler. Batuhan onların içinde bir örnek. Biz Batuhan'ın aramızda olmasından çok memnunuz. Engelliler için de en kısa zamanda arama kurtarma seminerini en kısa zamanda yapacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaza kurşunu hayatını kararttı, yılmadı AKUT'un engelli üyesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN