Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Transit ülkeydik hedef ülke olduk

Polisin uyuşturucu raporuna göre yurtdışındaki zehir tacirleri artık Türkiye'yi sevkıyat yapılacak bir transit noktası olarak değil pazar olarak görüyor. Bu gidişe 'dur' demek için hazırlıklar yapılıyor

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Transit ülkeydik hedef ülke olduk
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun uyuşturucu tacirlerini "terörist" olarak tanımlamasının perde arkasında Emniyet'in zehir tacirlerine ilişkin hazırladığı ürkütücü rapor çıktı. Emniyetin hazırladığı raporlara göre, geçmişte yalnızca "transit" ülke olan Türkiye, artık hedef ülke konumuna geçti. Zehir baronları daha önce Türkiye'yi Asya-Avrupa ile Doğu-Batı bağlantısı olarak transit geçiş için kullanıyordu. Raporda, zehir tacirlerinin Türkiye'yi artık hedef ülke olarak gördüğüne yer verildi.

BONZAİYİ SİLAH YAPTILAR
Uyuşturucu baronlarının Türk vatandaşlarını uyuşturucuya alıştırmak ve bağımlılığı artırmak için son 5 yıldır "bonzai" adlı sentetik uyuşturucuyu piyasaya sürdüğü, bonzaiyi bir silah gibi kullandığı belirtildi. Türkiye'nin içinde bulunduğu Ortadoğu'da dönen uyuşturucu maddenin bilançosunun ise 3 trilyon dolar civarında olduğu değerlendiriliyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin bağımlılık haritasının çıkarılacağı öğrenildi. İhaleyi alacak şirketin Türkiye genelinde anket çalışması yapacağı, emniyet, jandarma ve Adli Tıp verilerine dayalı olarak bağımlılık haritasını oluşturacağı belirtildi. 2014'te polis zehir tacirlerine 31 bin operasyon düzenledi. Bu yılın ilk 11 ayında düzenlenen operasyonlar kapsamında 70 ton esrar, 9 ton eroin, 350 kilogram kokain ele geçirildi. Türkiye'de 2010'dan itibaren piyasaya sürülen bonzai miktarında ciddi bir artış yaşandığı belirlendi. Buna göre ele geçirilen 510 kilogram bonzainin önceki dört yıla göre yüzde 200 artış kaydetmesi dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Transit ülkeydik hedef ülke olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN