Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polisler, Cuma Dede'siz kaldı

42 yıldır her cuma emniyeti ziyaret eden polislerin "Cuma Dede"si Himmet Özpınar öldü. Özpınar son yolculuğuna polislerin omuzlarında uğurlandı

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Polisler, Cuma Dede'siz kaldı
Konya polisi, 'Cuma Dedeleri'ni kaybetti... Meram ilçesinde yaşayan ve 42 yıldır, hastalıklar dışında hiç ara vermeden her cuma günü emniyet birimlerini gezerek, polislerle sohbet eden 3 çocuk ve 6 torun sahibi Himmet Özpınar (75), tedavi gördüğü hastanede öldü. Özpınar'ın cenaze törenine ise polislerin vefası damga vurdu. Üst düzey emniyet yetkilileri ve polis memurlarının hazır bulunduğu tören, Sille Parsana Camisi'nde yapıldı.

'HİÇBİR TALEBİ OLMADI'
Törene katılan Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, cenaze namazı öncesi imamın elinden mikrofonu alarak, "Himmet Özpınar, nam-ı diğer Cuma Dede'miz yıllarca hiçbir karşılık beklemeden bizleri ziyaret etti. Hatta Konya'ya atandığım ilk gün de yanıma gelerek başarı dileklerinde bulundu. Bunları yaparken bizden hiçbir zaman bir istekte bulunmadı ve talebi olmadı. Cuma Dede'miz artık cuma günleri bizi ziyaret edemeyecek. Çok üzgünüz. Mekânı cennet olsun. Lütfen haklarınızı helal edin" dedi. Ardından polisler tarafından omuzlara alınan Cuma Dede, Musalla Mezarlığı'na kadar taşınarak son yolculuğuna uğurlandı.

'ÖLÜNCEYE KADAR SÜRECEK' DEMİŞTİ
Sabah'ın 2 yıl önce Türkiye'ye tanıttığı Himmet Özpınar, o röportajında küçüklüğünden itibaren polislere ilgisinin ve sevgisinin olduğunu anlatmıştı. Özpınar, "40 yıl önce bir cuma günü şubeye giderek polisleri ziyaret ettim ve sohbette bulunduk. Bu sebepsiz ziyaretim çok hoşlarına gitti ve 'Ağabey her zaman gel, biz seni çok sevdik' dediler. Ben de yıllardır ara vermeden her cuma polisleri ziyaret edip onlarla sohbet ediyorum. Hepsi benim çocuğum gibi. Birçoğunun fotoğrafını evimde saklıyorum. Onlarla aramda dede-torun sevgisi ve aşkı var. İnşallah ölünceye kadar bu ziyaretim devam edecek. Birçoğu benim gerçek ismimi bile bilmez 'Cuma Dede' olarak tanırlar" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisler, Cuma Dede'siz kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN