Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran Türk tırları için koyduğu o şartı kaldırdı

Giriş Tarihi: 5.12.2014 17:31
İran Türk tırları için koyduğu o şartı kaldırdı

İran, Türk tırlarının yakıt depolarının "depoların dolu olma" kaydını da kaldırdığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Ahmed Nurani, "Türk tırlarının yakıt depolarının mühürlenmesi işlemi, "depolarının dolu olması şartıyla" bir hafta askıya alınmıştı. Fakat sınırda bekleyen tırların depolarının boş olması istenen sonucu vermedi. Yaşanan sıkıntıları dikkate alarak, yakıt depolarındaki doluluk şartını da mühürlenmenin askıya alınmasıyla eş zamanlı olarak bir hafta askıya aldık" dedi.

Nurani, "Yarın Türk yetkililerle yapacağımız görüşmelerde bu konuda müjdeli bir haber vermeyi ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden 1 Aralık'ta yapılan yazılı açıklamada da İran'a giriş yapmak isteyen Türk plakalı kamyon ve tırlardan artık akaryakıt farkı tahsil edilmeyeceği, buna karşılık araçların yakıt depolarının sınırda mühürleneceği belirtilmişti. Bu uygulamadan sadece Türk tırlarının yararlanabileceği ifade edilen açıklamada, diğer yabancı ülke tırlarının ise eskiden olduğu gibi İran'a girişlerinde akaryakıt farkı ödemek suretiyle ucuz yakıt alabilecekleri bildirilmişti.

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya 29 Kasım'da İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran arasındaki tır sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiği, "sınırlarda yakıt tanklarının mühürlenmesi" kararıyla çözüme kavuşturulduğunu ve uygulamanın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini kaydetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Türk tırları için koyduğu o şartı kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN