Yaşlılar yaşam evinde sosyalleşecek

Giriş Tarihi: 5.12.2014 14:58
Yaşlılar yaşam evinde sosyalleşecek

Yaşlıların sosyalleşmesi ve daha iyi vakit geçirebilmeleri amacıyla yaşlılar için sosyal yaşam evi açılacak.

Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfı (HASVAK ) Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Engin Öztürk, "Ağır hastalığı olmayan her yaşlı bize müracaat edebilir. 35 kişilik kontenjanımız var. İsteyen kendi araçlarıyla gelebilir, isteyen de servis kullanabilir" dedi.

Yaşlıların huzurlu bir ortamda daha kaliteli vakit geçirebilmeleri için "Yaşlılar İçin Sosyal Yaşam Evi Projesi"ni hayata geçiren HASVAK, yaşlılara sağlıklı, üretken ve yaşama sevinciyle dolu bir yaşlılık süreci geçirmeleri amacıyla hizmet sunulacak.

Engin Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetişkinlere ortak yaşam alanı sağlayarak, stresten uzak sosyal ve kültürel etkinliklerle hoş vakit geçirmeleri için sosyal yaşam evini kurduklarını belirtti.

Türkiye'de böyle bir merkezin ilk defa kurulacağını anlatan Öztürk, yaşam evinin aralık ayı içerisinde açılacağının müjdesini verdi.

Merkezde sosyal dayanışma sağlanarak, yalnız olmadıklarını yaşlılara hissettirmek istediklerini dile getiren Öztürk, "Merkezde psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri ile sağlık hizmetleri verilecek yaşlılar, sosyal toplantılara, söyleşi ve sohbetlere, seminerlere, hobi ve meslek kurslarına, gezi ve piknik programlarına katılabilecek" dedi.

"SOSYOLOG VE SAĞLIKÇILAR DA BULUNACAK"

Yaşlılar evinden servisle alınıp tekrar evine bırakılacağını, Ankara Büyükşehir Belediyesinden yaşlılar için hizmet veren ücretsiz servislerini merkezlerine yönlendirilmesini istediklerini anlatan Öztürk, "Ağır hastalığı olmayan her yaşlı bize müracaat edebilir. 35 kişilik kontenjanımız var. İsteyen kendi araçlarıyla gelebilir, isteyen de servis kullanabilir" dedi.

Bakımın ücretli olmayacağını, masrafları bağışlarla karşılayacaklarını ifade eden Öztürk, merkezde sadece sosyalleşme hizmeti olmayacağını, sosyologların ve sağlıkçıların da bulunacağını belirtti.

Merkezin adını yaşlıları rencide etme ihtimaline karşılık "yaşlılar kreşi" yerine "sosyal yaşam evi" koyduklarını dile getiren Öztürk, seminer salonlarından derneklerin ve vakıfların ücretsiz yararlanabileceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlılar yaşam evinde sosyalleşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN