Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madonna’nın koreografı Lilou'nun sırrı: Namaz ve dans

Madonna ile de çalışan dünyanın en ünlü breakdance’çısı Lilou, iyi insan olmanın sırrını namaz kılmak ve iyi dans etmeye çalışmak olarak açıkladı

Giriş Tarihi: 6.12.2014 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.12.2014 10:44
Madonna’nın koreografı Lilou'nun sırrı: Namaz ve dans

Paris'te dünyanın en iyi breakdance'çılarının yarıştığı Red Bull BC One Turnuvası'na katılan Madonna'nın kareografı dansçı Lilou Haber Turk'ten Gülenay Börekçi'nin sorularını yanıtladı.

Kur'anı sürekli yanında taşıyan ünlü dansçının dikkat çekici bir hayat hikayesi var

İşte Lilou ile yapılan o röportaj;

Breakdance sana ne hissettiriyor?

İyi hissettiriyor. Havada sıçrayarak bedenimle farklı hareketler oluşturdukça kaligrafi yapıyormuşum gibi geliyor bana; vücut kaligrafisi...

Yani vücudunla yazı yazıyorsun... Peki o yazıyla ne anlatıyorsun?

Hayatımı, hissettiklerimi, felsefemi...

Felsefen nedir?

Kendin ol, köklerine, kültürüne ve kimliğine bağlı kal... Mutluysanız, dans ederken gülümsersiniz. Kötü bir gün geçiriyorsanız, hüzünlüsünüzdür. Dansın en şahane yanı kendinden başka dil gerektirmemesi. Bu yüzden Amerika'dan, Türkiye'den, Almanya'dan, Güney Afrika'dan herhangi biriyle dans edebilirim. İşim gereği dünyayı dolaşıyorum ve her yeni ülkeye gittiğimde yeni insanlarla, yeni kültürlerle tanışıyor, hepsinden bir şeyler öğreniyorum. Onlar da benden bir şey öğreniyorlardır.

Kung-fu da yapıyorsun...

Dövüş sanatları insana özel bir disiplin kazandırıyor. 12 yıldır kung-fu yapıyorum ve itiraf edeyim çok iyiyim. Dansıma yardım ediyor. Rekabetin türü ve şekli aynı. Dansta da dövüşte de biriyle kapışıyorsun. Rakibini çözmeli, iyi olduğu alanı keşfetmelisin. Ayak hareketleri iyiyse, ellerine yoğunlaşır, oradan vurmayı denersin. El hareketleri iyiyse, tam tersi ayaklarına odaklanırsın. İkisinde de sürekli tekrar ettiğin hareketler vardır. Bazı hareketleri o kadar çok tekrar edersin ki sonunda senin refleksin haline gelirler.

Bu dans yarışması hayatını nasıl değiştirdi?

Red Bull BC One, dünyanın en büyük dans yarışması. Bireysel olarak tanınmamı sağladı. İlk birinci olduğumda kimse başarabileceğimi düşünmüyordu. Ufak tefektim, ayrıca ileri derecede miyop olduğumdan gözlüklerimi çıkaramıyordum. Benim için de sürpriz oldu. "Ne?" dedim, "Ben mi kazandım?" Sonra da hiç durmadım.

'BAŞUCU KİTABIM KURAN'


Cezayir asıllı bir Fransız'sın. Kendini hangi kültüre daha ait hissediyorsun?

İkisine de. Cezayirli arkadaşımla Arapça konuşuyoruz. Sık sık oraya gidiyorum. Sevdiklerimi görmek, dinlenmek için.

Lilou ne demek?

Gerçek adım Ali Ramdani. Cezayir'de Ali adındaki çocuklara şirin, sevimli bir hitap olarak "Alilu" derler. Annem ve arkadaşlarım beni öyle çağırırdı.

Kuran'ı hep yanında taşıyormuşsun...

Evet. Yani şöyle, bana dünyanın en iyi kitabını sorarsanız, cevabım "Kuran" olur. Tamamını okumadım, sadece bazı ayet ve sureleri biliyorum. Ama okuduğum kadarı bile beni güçlendirmeye yetti.

Seni nasıl güçlendirdi?

Günde 5 kez namaz kılıyorum, bu odaklanmama ve hayatımı programlamama yardım ediyor. Kuran'dan bir ayet okuduğumda, "Evet ya, işte böyle biri olmam gerekir" diyorum. Siz belki daha iyi bir insan olmak için başka bir yol bulmuşsunuzdur ama benim yolum bu. Bir de tabii dans. Beni örnek alan gençlere, "Dansınızı geliştirin ama geldiğiniz yeri de hiç unutmayın" diyorum.

MADONNA'YLA ÇALIŞMAK HARİKULADEYDİ'


Madonna'yla dansçı ve koreograf olarak çalıştın... ,

Sokaklardan geldiğimi düşünürseniz, pop'un en büyüğüyle dev stadyumlarda dans etmek harikulade bir deneyimdi, çok güzel ve gurur vericiydi. MDNA turnesinde birlikte İstanbul'a bile geldik.

Madonna nasıl bir dansçı?


Çok çalışkan ve kararlı. Bir şeyi kafaya koymuşsa, azimle peşine düşer. Pes etmez, geri adım atmaz, zorlandığında koreografiyi değiştirmemizi istemez. '

'GÜLMEYİ UNUTANLARA DANS ETMEYİ ÖĞRETECEĞİM'


Gelecek için planlarını sorsam...

Evliyim ve bu ara çocuk yapmaya hazırlanıyoruz. İnşallah! Dans etmek önemli ama aile kurmak, çocuk yapmak daha önemli. Bir de Lilou Vakfı aracılığıyla kimsesiz çocukların yüzünü güldürmek istiyorum. Ücretsiz atölyeler açıp yoksullara, kimsesizlere, gülmeyi unutanlara dans öğreteceğim. Sadece Fransa'da değil, bütün dünyada...

KAYNAK: Haber Turk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madonna’nın koreografı Lilou'nun sırrı: Namaz ve dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN