Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasin Börü cinayetinde kan donduran detay

Giriş Tarihi: 6.12.2014 17:27 Güncelleme Tarihi: 6.12.2014 17:30
Yasin Börü cinayetinde kan donduran detay

Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesiyle ilgili tutuklanan şüpheliler arasında bir anne ve oğlunun da bulunduğu ortaya çıktı.

Mahkemeden gizli tanık, Börü cinayetinin şüphelisi Uğur D'nin annesi Yıldız D'nin de sürekli "gebertin bunları" diyerek saldırganları kışkırttığını iddia etti.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim'de IŞİD bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyat Güneş'in vahşice öldürülmesiyle ilgili tutuklananlar arasında bir anne ve oğlunun da bulunduğu ortaya çıktı.

Kurban Bayramı'nda bir dernek tarafından hazırlanan kurban eti paketlerini yoksullara dağıtırken saldırıya uğrayan Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan biri çocuk 7 kişi arasında anne Yıldız D ve oğlu Uğur D'nin de olduğu belirlendi.

Sevk edildikleri Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde atılı suçlamaları kabul etmeyen anne ve oğul, 4 kişinin öldürülmesiyle ilgilerinin bulunmadığını savundu.

ANNE 'GEBERTİN' DEDİ OĞLU ÖLDÜRDÜ İDDİASI

Mahkemedeki sorguda, soruşturma dosyasındaki gizli tanık ve olaydan yaralı kurtulan Yusur E'nin beyanları okundu. Gizli tanık ve yaralı şahsın beyanlarında, şüpheli Uğur D'nin, Börü ve arkadaşlarının sığındığı evin balkonuna üst kattan ip sarkıtarak indiği ve üzerindeki silahla ateş ettiği ileri sürüldü.

Şüpheli Uğur D'nin 4 kişiyi binadan aşağıya atan grup içerisinde yer aldığı savunulan ifadelerde, grubun yaralı bir kişiyi sürükleyerek caddeye getirdiği ve üzerinden araçla geçtikten sonra döverek öldürdüğü kaydedildi.

Gizli tanık, ayrıca olayların yaşandığı sırada grup içerisinde yer alan şüpheli Uğur D'nin annesi Yıldız D'nin de sürekli "gebertin bunları" diyerek saldırganları kışkırttığını iddia etti.

Şüpheli anne ve oğlu, gizli tanık ifadelerine ilişkin kendilerini, "Gizli tanık olan kişi olayı gerçekleştiren kişidir" diye savundu.

STAJYER ÖĞRETMEN DE BULUNUYOR

Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesiyle ilgili tutuklanan şahıslar arasında Diyarbakır'da bir dershanede stajyer öğretmenlik yapan üniversite öğrencisi Ahmet B de bulunuyor.

Gizli tanığın dosyadaki beyanında, Ahmet B'nin, olay esnasında yüzü koyu renkle kapalı olan ancak burun ve yüzünün bir kısmı açık olan kişi olduğunu ileri sürdü. Gizli tanık, saldırgan grup içerisinde bulunan Ahmet B'nin sürekli diğer kişilere "Öldürün, gebertin" diyerek bağırdığını savundu.

Şüpheli Ahmet B de savunmasında, suçlamayı kabul etmeyerek, "Olayla ilgim yok. Eğitimci bir insanım, yapılanlar vahşettir" ifadesinde bulundu.

"GİZLİ TANIK VE MÜŞTEKİ İFADESİ ÖRTÜŞÜYOR"

Mahkeme, saldırıda yaralanan Yusuf E ile gizli tanık beyanlarının birbiriyle örtüştüğü ve dosyada "kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller" bulunduğu gerekçesiyle şüphelilerin tutuklanmasını kararlaştırdı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 kişiden 9'u serbest bırakılmış, biri çocuk 7 kişi de tutuklanmıştı.

DİYARBAKIR'DA 2. YASİN BÖRÜ OPERASYONU: 17 GÖZALTI

Diyarbakır'da Kobani'ye destek için 6- 7 Ekim günlerinde düzenlenen sokak gösterilerinde Hür Dava Partisi (HÜDA- PAR) üyesi Yasin Börü ile birlikte 4 kişinin öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 16 kişiden 7'sinin tutuklanmasının ardından dün gece ikinci operasyon yapıldı ve 17 kişi daha gözaltına alındı.

Kobani'ye IŞİD saldırılarını protesto etmek için HDP yöneticilerinin 'sokağa çıkın' çağrısı üzerine Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ildeki gösterilerde sokaklar savaş alanına dönmüş, 50 kişi yaşamını yitirmişti. Diyarbakır'daki 6- 7 Ekim olaylarında yaşamını yitirenlerden HÜDA- PAR üyesi Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesiyle ilgili dün gece ikinci dalga operasyon yapıldı. Kobani gösterilerine katıldıkları belirlenenlerin kaldığı adresler önceden belirlendi ve ekipler eş zamanlı bastı. Dün gece gözaltına alınan 17 kişi de sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

YASİN BÖRÜ'NÜN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ DEHŞET ANLARINI ANLATTI- TIKLAYIN

DİYARBAKIRLI YASİN 16 YAŞINDA BİR LİSE ÖĞRENCİSİYDİ- TIKLAYIN

PKK'DAN VAHŞİ İNFAZ- TIKLAYIN

İŞTE 6 - 7 EKİM OLAYLARINDAN GÖRÜNTÜLER - VİDEO


YASİN BÖRÜ'NÜN GÜNLÜĞÜNDE AĞLATAN CÜMLE- TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasin Börü cinayetinde kan donduran detay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN