Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege beşik gibi

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Ege beşik gibi

Önceki gün sabaha karşı merkez üssü Ege Denizi'nde olan orta ve küçük büyüklükteki depremler korkuttu. Uzmanlar: Marmara fayına bakılmalı

Ege Denizi'nde, önceki gün sabaha karşı saat 03.45'de 5.1'lik depremle başlayan sarsıntılar 12 saatte tam 55 kez yaşandı. 5.1 ve 5 büyüklüğündeki depremlerin ardından yaşanan artçı sarsıntıların en küçüğü 1,7 en büyüğü 4.1 büyüklüğündeydi. Dün 03.45'ten itibaren Ege Denizi'nde meydana gelen depremler, Ege'ye kıyısı olan İzmir'in yanı sıra Çanakkale, Balıkesir ve ilçeleri, Manisa ve Aydın'da hissedildi. Deprem fırtınası, hasar veya paniğe neden olmadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre; Ege Denizi'nde dün 03.45'te 5.1, 08.20'de 5.0, 10.36'de ise 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

'KIRILMAYA HAZIR FAY VAR'
Ege Denizi'ndeki depremlerle ilgili, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden jeofizik ve sismoloji uzmanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, Midilli Adası civarında yaşanan büyük depremlerin, İzmir ve Anadolu'yu da etkilediğini belirtti. Uluğ, "Bir depremin ardından artçıları meydana gelir ve bunlar da değişik büyüklüklerde olabilir. Ege Denizi'nin her tarafından etkinlik var, bu da gayet doğal" dedi. Uluğ, Girit Adası yayı üzerinde yaklaşık 20 gün önce başlayan etkinliklerin hala devam ettiğini ifade ederek "Saros Körfezi açıklarındaki depremin de Marmara Denizi içindeki kırılmaya hazır fay parçasıyla ilişkisinin araştırılması gerek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege beşik gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN