Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşe gizli kayıt tuzağına dava

Boşanma davaları sürerken eşinin gizli çekilmiş ses kaydını mahkemeye delil olarak sunan Özge O., "özel hayatın gizliliğini ifşa"dan yargılanacak

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Eşe gizli kayıt tuzağına dava
Reklamcıların "gizli kayıt" davası... Reklam piyasasının tanınan isimleri Özge O. eşi Bekir O. uzun soluklu evliliklerini 2012'de bitirmeye karar verdi. Çiftin İstanbul Aile Mahkemesi'nde boşanma davası sürerken Özge O. tarafından mahkemeye bir boşanmak üzere olduğu eşine ait bir ses kaydı sunuldu. Kayıtta eşinin bir arkadaşı ile yaptığı ve özel hayata ilişkin olduğu anlaşılan konuşmalar yer alıyordu.

ARAÇTA KAYIT CİHAZI

Bekir O. özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesi ile söz konusu kayıt ile ilgili eşi hakkında savcılığa şikâyet dilekçesi verdi. Dilekçede söz konusu kaydın bilgisi olmadan yapıldığı belirtilip ceza verilmesi istenildi. Savcılıkça başlatılan soruşturma üzerine ifadesine başvurulan Özge O., eşinin kayıt yapıldığı gün arabasını emanet olarak kendisinden aldığını, araçta ses kayıt cihazı bulunduğunu, medya sektöründe çalıştığı için sürekli yanında ses kayıt cihazı taşıdığını ve bu cihazın sese duyarlı kayıt yaptığını, habersiz yapılmış olan kayıtta eşinin ve yanındaki kişinin sesinin kaydolduğunu, birkaç gün sonra bu konuşmaları fark ettiğini ve boşanma davasında delil olarak kullanmaya karar verdiğini belirtti.

YARGITAY KARARINA ATIF

Bilişim Suçları Savcılığı da Yargıtay'ın kamuya açık alanda bile olsa bir kişinin sesinin kaydedilip elde bulundurulmasının özel hayatın gizliliğini ihlal olduğuna ilişkin bir kararına atıfta bulunarak kaydı yapan eş Özge O. hakkında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kapsamında bir yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşe gizli kayıt tuzağına dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN