Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2.5 yaşındaki çocuğa iki nakil

Doğuştan karaciğer ve böbrek yetmezliği hastası Çağlar'a, babasının organları nakledildi. Sadece 7.5 kilo ağırlığındaki Çağlar, canlı vericiden karaciğer ve böbrek nakli yapılan en küçük 2'nci çocuk oldu.

Giriş Tarihi: 11.12.2014
2.5 yaşındaki çocuğa iki nakil
Uğur ve Gül Altıngül çiftinin oğlu Çağlar Ali 2.5 yaşında, dünyalar tatlısı bir çocuk. Çağlar'ın bedeni, yaşıtlarına göre çok küçük. Sadece 7.5 kilo. Bunun nedeni ise doğuştan gelen amansız hastalık. Henüz 7 aylıkken kusma ve ateş şikâyetiyle hastaneye götürülen Çağlar'ın iki böbreğinin de iflas ettiği ortaya çıktı. Böbreklerin karaciğer enzimlerindeki eksiklik nedeniyle çalışmaz hale geldiğini tespit eden doktorlar, çocuğa "Primeri Hiperoksalüri" teşhisi koydu. Yaklaşık 2 yıl diyalize bağlı yaşayan Çağlar'ın durumu giderek ağırlaştı. Yaşıtları gibi oturup yürüyemeyen Çağlar'ın kemikleri birer birer kırılıyordu. Bunun üzerine aile, organ nakli için Memorial Şişli Hastanesi'ne gitti. Yapılan değerlendirmede Çağlar'ın bu şekilde daha fazla yaşamayacağını öngören doktorlar ameliyat kararı aldı. Hem babasının hem de annesinin böbrek ve karaciğeri çocukla uyumlu çıktı. Ancak anne 6 aylık hamile olduğu için iki organın da babadan alınmasına karar verildi. Çağlar'a önce karaciğer, 4 gün sonra ise böbrek nakli yapıldı. 15 gün yoğun bakımda kalan minik çocuk önceki gün yoğun bakımdan çıktı.

İKİNCİ KEZ BAŞARDILAR
Küçük çocuğa karaciğer naklini yapan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı, "Doğduğundan itibaren karaciğerinde bir madde eksikliği nedeniyle Çağlar'ın böbrekleri çalışmıyordu. Aslında böbrekten yana şikâyeti varmış gibi gözükse de, tamamen sağlam gibi gözüken karaciğerdeydi esas sorun. Önce babasının karaciğerinin küçük bir bölümünü takarak var olan hastalığı giderdik. Ardından böbrek nakli yapıldı" dedi. Hastanenin Böbrek Nakli Bölümü sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak ise "Çok zor bir ameliyat. Canlı vericiden çocuklara karaciğer ve böbrek nakli dünyada ender yapılıyor. Daha önce 7 kiloluk bir çocuğa aynı hastalıktan dolayı karaciğer ve böbrek nakli yapmıştık. Bu dünyada ilkti. Çağlar da bu operasyonun yapıldığı ikinci en küçük çocuk oldu" diye konuştu. Etrafa gülücükler saçan oğullarının başından bir an olsun ayrılmayan Uğur ve Gül Altıngül çifti mutluluktan uçuyor. "Baba, oğlumun yaşaması için son çare buydu" derken, anne ise "Çok dua ettik. Tarif edilemez bir mutluluk yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.5 yaşındaki çocuğa iki nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN