Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bulgaristan'daki yağış Edirne'yi sele boğdu

Bulgaristan'dan bırakılan baraj suyu, Edirne'de yine nehirleri taşırdı. Ulaşıma kapatılan bölgedeki üç okul, iki gün tatil edildi

Giriş Tarihi: 11.12.2014
Bulgaristan'daki yağış Edirne'yi sele boğdu
Balkanlar'da son günlerde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesinde, Arda Nehri'nin bir kolu üstünde bulunan İvaylovgrad barajı tamamen doldu. İvaylovgrad Belediye Başkanı Diana Ovçarova önceki gece su bırakılacağını açıkladı. Bunun üzerine harekete geçen Edirne Valiliği Kriz Merkezi, Tunca ve Meriç köprülerini kapattı. Bu durum Karaağaç Mahallesi'ne giden yola ulaşımı da engelledi. Yunan sınırındaki Pazarkule Gümrük Kapısı da ulaşıma kapandı.

SEVİYE SÜREKLİ ARTIYOR

Taşkın nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu Karaağaç'ta bulunan Mustafa Necati İlköğretim Okulu, Karaağaç Yatılı Bölge Okulu ile Süleyman Demirel Fen Lisesi'ni iki gün boyunca tatil etti. Bu okulların yatılı bölümlerinde kalan öğrenciler askeri araçlarla kent merkezine nakledildi. Meteoroloji yetkilileri cuma günü daha şiddetli yağış beklendiğini bildirirken, Devlet Su İşleri 11'inci Bölge Müdürlüğü'nün 2 saatte bir yaptığı ölçümlere göre her üç nehirde de su seviyesi sürekli artıyor. DSİ'nin dün saat 10.00'da yaptığı ölçümlerde Meriç Nehri için Kirişhane istasyonunda saniyede bin 405, Tunca Nehri için Değirmenyeni istasyonunda saniyede 327, Arda Nehri için İvaylovgrad istasyonunda saniyede 334 metreküp su akış hızı ölçüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan "Bu sorun Edirne'nin kaderi olmaktan çıkmalı. Bu olayı atlattıktan sonra nehir yataklarının temizlenmesi için girişimde bulunacağız. Bunu Edirne ve Edirneli için yapacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan'daki yağış Edirne'yi sele boğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN