Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hakkında önemli uyarı

ve uzmanların son açıklamaları ile son günlerde yaşanan depremler vatandaşlar arasında iyice paniğe neden olmaya başladı. Kandilli rasathanesi verilerine göre son depremler ve deprem haberleri...

Giriş Tarihi: 11.12.2014 16:38 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 16:59
Son depremler hakkında önemli uyarı
Uzmanlar Saroz Körfezi ve Muğla açıklarında şiddetli deprem olabileceğini söyledi. Ege Denizi'nde ardı ardına meydana gelen 5.1 ve 4.9 büyüklüğündeki depremler, bölgede tedirginliğe yol açtı. Uzmanların dikkati bir anda Ege Denizi'ne doğru yönelirken, Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, "Çanakkale Saroz Körfezi ve Muğla açıklarında büyük bir deprem olabilir" dedi.

Ege Denizi, arka arkaya meydana gelen depremlerle sarsıldı. Son bir kaç gün içerisinde yaşanan hareketlilikten sonra, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi (AFAD) verilerinden alınan bilgiye göre, bugün önce sabaha karşı saat 03.45 sıralarında Ege Denizi açıklarında 5.1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Bu depremden sonra, büyüklüğü 3.6, 2.8 arasında değişen artçı sarsıntılar meydana gelirken, daha sonra ise merkez üssü İzmir Karaburun açıklarında saat 08.20 sıralarında 4.9 büyüklüğünde yine bir deprem meydana geldi. Orta büyüklükteki iki büyük deprem, İzmir ve çevresinde paniğe yol açtı. Deprem anında bazı vatandaşlar kendini hemen sokağa attı. Sarsıntılar da, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

"YAŞANAN HAREKETLİLİĞİ TAKİP EDİYORDUM"

Yaşanan depremlerden sonra İHA'ya konuşan Bitlis Eren Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, yaşanan depremlerin sürelerine dikkat çekti. Yaşanan depremlerin ana deprem görüntüsünü verdiğini ifade eden Büyüksaraç, "Bir kaç gündür yaşanan depremleri takip ediyordum. Sakız Adası açıklarında büyüklüğü ortala 2 civarında çok sayıda deprem oldu. Arkasında büyük bir deprem olacağı endişesine kapıldım. Fakat bu kadar kısa sürede ve bu büyüklükte olması sevindirici. Çünkü, yaklaşık 5 büyüklüğündeki deprem ana deprem görüntüsü veriyor. Bundan sonrası içinse artçı sarsıntılar devam edecektir" şeklinde konuştu.

BÜYÜKSARAÇ'TAN SAROS KÖRFEZİ VE MUĞLA İÇİN KORKUTAN UYARI

Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç'tan, korkutan uyarı ise Muğla ve Çanakkale Saros Körfezi için geldi. Büyüksaraç, Muğla ve Çanakkale Saros Körfezi açıklarında büyük bir deprem beklediklerini belirtti. Vatandaşların deprem anında paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizen Aydın Büyüksaraç, "Bir çok ana şokta olduğu gibi depremin büyüklüğüne yakın artçı sarsıntı meydana geldi. Bundan sonrası için deprem büyüklükleri ve sayısı azalarak olmaya devam edecektir. Ege kıyılarında özelikle depremler İzmir civarında hissedilecektir. Vatandaşların herhangi bir paniğe kapılmaması gerekiyor. Özelikle merdiven asansör gibi deprem sırasında ulaşım araçlarını kullanmamak gerekiyor. Ege Bölgesi'ni etkileyecek en önemli deprem bu değil. Daha Güney'de, Muğla açıklarında daha büyük bir deprem olabilir. 6.5 büyüklüğünde büyük bir deprem yaşanabilir. Kuzey Ege'de Çanakkale Saros Körfezine yakın bir kesimde, 1912 yılının tekrarı olan 7'den büyük bir deprem beklentimiz devam ediyor" dedi.

EGE DENİZİ'NDE 42 ARTÇI SARSINTI

Ege sallanmaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre Ege Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde artçı deprem kaydedildi. Saat 10.37'de kaydedilen sarsıntı 9,9 kilometre derinlikte yaşandı.
Ege Denizi'nde sabah saatlerinde meydana gelen 5,1 ve 5 büyüklüğündeki depremlerin ardından en küçüğü 1,7 en büyüğü 4,1 büyüklüğünde 42 artçı sarsıntı kaydedildi.

İŞTE SON DEPREMLER

KANDİLLİ RASATHANESİ VERİLERİNE GÖRE BUGÜNKÜ DEPREMLER

İşte ülke genelinde gerçekleşen . (Kandilli Rasathanesi'nden) Bugün (11 Aralık 2014)

Eskişehir'de sabah saat 05.01′de AFAD verilerine göre 3,9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 3.7 kilometre derinlikte meydana gelen deprem herhangi bir can veya mal kaybına neden olmazken Eskişehir merkezde kısa süreli bir paniğe neden oldu. Bugün Eskişehir'de meydana gelen depremler dışında Hakkari Yüksekova'da 1.4, Muş Varto'da 1.5, Sakız Adası'nda 1.8 ve Hisarönü Körfezi'nde 3.1 şiddetinde deprem oldu. Deprem vatandaşlarda korkuya neen oldu. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi, ön değerlendirme sonuçlarına dayanarak depremin bugün saat 05.01'de kaydedildiğini açıkladı. Yerin 6.64 kilometre derinliğinde meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Eskişehir il merkezi olarak saptandı. Ardından saat 06.06'da Eskişehir'de bir deprem daha meydana geldi. AFAD verilerine göre Eskişehir'de deprem yerin 4.69 kilometre derinliğinde meydana geldi. 2.7 büyüklüğündeki depremin merkez üssü yine Eskişehir il merkezi olarak saptandı. Bugün gerçekleşen her iki depremde de herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı.

Eskişehir'de deprem (11 ARALIK 2014)

Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nin (UDİM) verilerine göre, saat 05.01'de merkez üssü Tepebaşı ilçesi olan 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 3,7 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin hasara yol açmadığı bildirildi.

Ege'de 5,1'lik deprem! (6 ARALIK 2014)

İzmir Karaburun açıklarında 5,1 ve 5 büyüklüğünde iki ayrı deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine ilk sarsıntı saat 3.46'da 5,1 büyüklüğünde meydana geldi. 12,4 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntı il genelinde tüm ilçelerde hissedildi.

20'NİN ÜSTÜNDE ARTÇI SARSINTI OLDU

İzmir'de ikinci deprem saat 5 büyüklüğünde kaydedildi. Saat 8.21'de meydana gelen sarsıntı 13,4 kilometre derilikte kaydedildi. İzmir Karaburun açıklarında 3.46- 8.21 saatleri arasında 20'nin üzerinde artçı sarsıntı kaydedildi

MANİSA VE AYDIN'DA DEPREMİ HİSSETTİ

Deprem, İzmir'in yanı sıra Manisa ve Aydın'da da hissedildi.

Sarsıntıda ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Simav'da korkutan deprem - 30 KASIM 2014

Simav'da bu sabah 4 büyüklüğünde deprem oldu. Kütahya'nın Simav İlçesi'nde bu sabah Richter ölçeğine göre, 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, deprem saat 08.38'de meydana geldi. Merkez üssü, Simav'a bağlı Sudöşeği Köyü'ne 2.5 kilometre uzaklıkta olan, yerin 10.2 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem hasara yol açmadı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 3.9 olarak açıkladı.

Muğla'da korkutan deprem (10 KASIM 2014)

Muğla'da 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre Muğla'da 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 08.17'de yaşanan deprem 8,2 kilometre derinlikte kaydedildi. Deprem Muğla ve çevre illerde kısa süreli paniğe yol açtı

Bitlis'te korkutan deprem (30 EKİM 2014)

Bitlis'te 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü internet sitesinden alınan bilgiye göre, saat 16.35'te merkez üssü Ahlat ilçesine bağlı Güzelsu köyü olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi.

Kısa süreli paniğe neden olan depremde, herhangi bir can kaybı ya da hasar oluşmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son depremler hakkında önemli uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN