Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pumalar kalp için havalandı

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Pumalar kalp için havalandı

'de, beş yıldır kalp nakli bekleyen hasta için "Pumalar" olarak adlandırılan 125. Filo'ya ait uçak harekete geçti. Yalova'dan alınan kalp İzmir'e getirilerek 25 saatlik maraton sonucunda başarıyla nakledildi

'de 5 yıldır kalp nakli bekleyen hastaya organ Yalova'dan çıktı. Nakili yapacak olan hastane yardım isteyince hemen harekete geçen 2. Ana Jet Üssü'nde görevli 125. Filo, kötü hava koşullarına rağmen kalbi alıp İzmir'e döndü. 25 saatlik maraton sonunda nakil başarıyla sonuçlandı. "Pumalar" olarak bilinen filo komutanı, yeniden hayata dönen hastayı hastanede ziyaret etti.

70 KİŞİNİN ÇABALARIYLA
İzmir' de yaşayan ve 5 yıldır kalp nakli bekleyen Mustafa Tabakoğlu'na sevindirici haber Yalova'dan geldi. Ancak bağışlanan kalbin bir an önce getirilip nakledilmesi gerekiyordu. Bunun üzerine nakli yapacak olan Ege Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mustafa Özbaran ve Prof. Dr. Tahir Yağdı, İzmir'deki Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'ndan yardım istedi. Komutanlar talebi görev kabul edince, üste görevli ve "Pumalar" olarak anılan 125. Filo'ya ait uçak hemen havalandı. Kötü hava şartlarından dolayı önce Bandırma'ya oradan da Yalova'ya inen uçak, bağışlanan kalbi alarak, Çiğli'ye döndü. Buradan da helikopterle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen kalp, 16 saat süren başarılı bir operasyonla hastaya nakledildi. Hastanede 40, hava üssünde de 30 kişinin çabaları sonucu toplam 25 saat süren yaşam maratonu zaferle son buldu.

TEŞEKKÜR PLAKETİ

Prof. Dr. Mustafa Özbaran tarafından teşekkür plaketi verilen 125. Filo'nun komutanı Hava Pilot Yarbay Mehmet Beşir Kanat, "Filomuzdaki 30 arkadaşımız 9 saat süren bir mücadeleyle kalbi zamanında yetiştirmeye çalıştı. Sonuç almadan da hiçbiri evine gitmedi. Hava koşulları geçit vermiyordu ama ekibimiz buna rağmen başardı. Hastayı da görünce her türlü yorgunluğa değdi. Karşılıklı işbirliği içerisinde bu ve buna benzer bütün vakalarda desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Mustafa Tabakoğlu da, "Nakil olacak mıyım olmayacak mıyım diye düşünüyordum. 2009'dan beri bu nakli bekliyordum. Çok mutluyum. Emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Prof. Dr. Tahir Yağdı ise kalp naklinde geçen her dakikanın çok önemli olduğunu söyleyerek, operasyonun en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlayan 125.Filo Komutanlığı ile ekibine teşekkür etti. Yağdı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, yapay kalp naklinde Türkiye'de 1'inci, Avrupa'da 3'üncü, Dünya da ise 10'uncu sırada yer aldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pumalar kalp için havalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN