5 yıldızlı otel tahliye edildi, müşteriler şaşkınlık yaşadı

Samsun’da faaliyet gösteren ve mülkiyeti devlete ait olan 5 yıldızlı Büyük Samsun Oteli, mahkemenin verdiği tahliye kararı nedeniyle bugün tahliye edildi.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 17:41
5 yıldızlı otel tahliye edildi, müşteriler şaşkınlık yaşadı
Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdaresi'nden Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Büyük Samsun Oteli'nin tahliyesi başladı. Otelin girişine "Otelin faaliyeti sonlandırılmıştır" pankartı asılırken, Büyükşehir Belediyesi işçileri de Sabah tahliye işlemleri için otel önünde hazır bulunduruldu. Otelin bu sabah tahliyesi başlamadan önce otelde konaklayan 100'ün üzerindeki müşteri de otelden ayrılmak zorunda kaldı.

Otelin tahliyesi ile ilgili yazılı açıklama yapan otelin kiracısı KURAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kurumahmutoğlu, "Kiracısı olduğumuz Büyük Samsun Oteli'nden 2886 sayılı Kanun'un 75. maddesi kapsamında otelde 'fuzuli şagil' yani 'işgalci' olduğumuz iddiasıyla hukuka aykırı olarak İlkadım Kaymakamlığı'nca verilen tahliye kararı ile tahliye süreci başlatılmış olup, 17 Aralık 2014 tarihi itibariyle otel hizmete kapatılmıştır. Tarafımıza uygulanan tahliye kararının iptali için dava ikame ettik. Yine diğer hukuki haklarımız için açmış olduğumuz davalar devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi bugün de haklarımızı, hak aramanın tek adresi olan mahalli ve yüksek yargı nezdinde arıyoruz. Hukuk nihai kararı vermeye muktedirdir. Uzun yıllardır milyonlarca kişinin hizmet aldığı Büyük Samsun Oteli'ni işleten, çok değerli bölge insanına hizmet veren bir aile olarak tüm müşterilimize ve bölge insanımıza şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.

MÜŞTERİLER BYÜK ŞAŞKINLIK YAŞADI


Oteli boşaltan müşteriler ise, "Sabah bu olayla karşılaştık. Şu anda nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Bize hiçbir şey söylemediler, tesadüfen öğrendik. 21 Aralık tarihinde otelden çıkacaktık ama erken çıkmak durumunda kaldık" diye konuştular.

Tahliyenin ardından İlkadım Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, "Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 23 Eylül 2014 tarih ve 3248 sayılı yazıları ile mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Büyük Samsun Oteli'nin 2886 sayılı Kanun'un 75. maddesi gereğince Kaymakamlığımızdan tahliye talebinde bulunmuş, tahliye talebi üzerine yapılan incelemede Samsun Büyük Oteli'ni işleten KURAŞ Koleksiyon Tekstil ve Tur. San. Tic. A.Ş'nin 2886 sayılı Kanun'un 75. maddesi gereğince Büyük Samsun Oteli'nden tahliyesine karar verilmiş. Tahliye kararına ilişkin yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için Samsun İdare Mahkemesi'ne dava açılmış, Samsun 2. İdare Mahkemesi 20 Kasım 2014 tarih ve 2014/1424 Esas No'lu kararı ile yürütmenin durdurulmasının reddine karar vermiştir. Yürütmenin durdurulması isteminin reddi üzerine KURAŞ Koleksiyon Tekstil ve Tur.San.Tic. A.Ş'nin işletmiş olduğu Büyük Samsun Oteli'nde tahliye işlemlerine 17 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 09.00'da başlanmıştır. Usulü dairesinde otelden çıkışlarının sağlanması konusunda gerekli yazılı ikaz otel yönetimine yapılmış ve tahliye öncesinde otelin çevresinde gerekli her türlü tedbir alınmıştır. Yapılan işlemler hukuk dairesinde yapılmakta olup, kamuoyunun bilgisine duyurulur" denildi.

YILBAŞI GECESİ YILDIZ TİLBE SAHNE ALACAKTI

Oteldeki bazı programlar iptal edilirken, yılbaşı akşamı pop müziğin sevilen sanatçısı Yıldız Tilbe konserinin ise başka bir yere alınacağı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıldızlı otel tahliye edildi, müşteriler şaşkınlık yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN