Diyaliz kardeşliği

Diyaliz merkezinde tanışan Zeynep Kocabaş ve Feciha Doğdu'ya birbirlerinin eşinden çapraz böbrek nakli yapıldı. İkili "Kardeşliğimiz diyalizde başladı. Ömür boyu sürecek" dedi

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Diyaliz kardeşliği
Yolları diyaliz servisinde kesişen iki kadın, birbirlerinin eşlerinden nakledilen böbreklerle hayata tutundu. Çapraz nakille yüzleri gülen dörtlü "Kardeşliğimiz diyalizde başladı. Bir ömür boyu sürecek" dedi. Aksaray'da yaşayan Zeynep Kocabaş'a (48) 13 yıl önce böbrek yetmezliği tanısı kondu. Böbrekleri çalışamaz duruma gelince, haftada üç kez diyalize girmeye başladı. Feciha Doğdu (40) ise iki yıl önce ayakları şişmeye başlayınca hastaneye gitti. Onda da böbrek yetmezliği vardı. O da haftada üç gün diyalize girmeye başladı. İkisinin de üçer çocukları vardı. Yolları diyaliz seanslarında kesişti. Acılarını paylaştılar, dost oldular. İkisi için de tek çare böbrek nakliydi. Eşleri Ramazan Kocabaş ile Baytekin Doğdu'dan alınan örnekler kendilerine uymadı. Ancak örnekler çapraz nakil için uyumlu çıktı. Ramazan Kocabaş ve Baytekin Doğdu organ nakline onay verince, operasyon için bir dizi tetkik yapıldı. Zeynep Kocabaş'ın üç damarı tıkalıydı. Memorial Şişli Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından by-pass yapıldı. Dörtlü, 8 ay sonra çapraz nakil için aynı hastanede buluştu. Ramazan Kocabaş'tan alınan böbrek Feciha Doğdu'ya, Baytekin Doğdu'dan alınan böbrek ise Zeynep Kocabaş'a nakledildi.

YENİ HAYAT YENİ DOST

Zeynep Kocabaş-Feciha Doğdu: Senelerdir girmek zorunda kaldığımız diyalizden eşlerimizin fedakârlığı ile kurtulduk. Artık biz de normal insanlar gibi su içip, meyve ve yemek yiyebileceğiz. Eşlerimizin böbrekleri bizi hem normal hayata bağladı hem de dostluğumuzu organları ile pekiştirdi.
Ramazan Kocabaş-Baytekin Doğdu: Kendi eşlerimize böbreğimizi vermek için yola çıktık ama dokularımız tutmayınca birbirimizin eşine organımızı verdik. Onların normal hayata dönmesi için ne gerekirse yaparız. Diyalizle tanıştık organlarımız ile dostluğumuz pekişti.
Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Programı Sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak: Hastane olarak hem bin ve bin birinci nakil olmaları hem de çapraz nakil olmaları ayrı bir önem taşıdı. Başarılı bir nakil oldu. İki çift de kısa sürede normal hayata dönerek taburcu oldu. Artık onlar da normal insanlar gibi yaşayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyaliz kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN