Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 21.12.2014 02:15
Kış Gündönümü doodle oldu
Kış Gündönümü bugün tarafından anasayfaya taşındı. Dünyanın arama tarayıcısı olan Google bugün özel günlerinden birine daha yenisini ekledi. Bugünün tarihini unutmayan Google firması 21 Aralık Kış Gündönümü'nü doodle yaptı.

Peki Kış Gündönümü neden doodle oldu?

Google bugün bir doodle daha yaprı. En son rus ressamı arama motoruna taşıan Google bugün ise ekranını 21 Aralık Kış Gündönümü olarak gerçekleştirdi.

PEKİ NEDENİ NEDİR? NASIL GERÇEKLEŞİR?

21 Aralık
tarihinde güneş ışıkları Oğlak Dönencesi`ne dik gelir. Kuzey yarımkürede günler uzamaya, güney yarımkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarımkürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarımkürede en uzun gün , Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşanır.

Mitoloji ve Sembolizm'de Kış gündönümü

Bugün 21 Aralık ve Kış Gündönümü (Janua coeli). Bugün Ulu Ana Tanrıça, Gökyüzü (Cennet) Kraliçesi'nin Işığın Oğlu'nu doğurduğu gün. Kış Gündönümü Oğlak'tadır ve "tanrıların kapısı"dır. Güneş'in yükselişini ve büyüyen gücünü temsil eder. "Janua" Latincede kapı anlamına gelir ve kapıların bekçisi, zamanın yöneticisi Janus da adını ondan alır. Elinde iki anahtar olduğu rivayet edilen Janus gündönümlerinin kapılarını bu anahtarla açar. Kış Gündönümü'nü altın anahtar ile, Yaz Gündönümünü ise gümüş anahtar ile.

İŞTE O ;


Diğer Gün Dönümleri

21 Mart:
Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlar.

21 Haziran: En uzun gündüz, en kısa gece. Yaz mevsimi başlar (Kuzey yarım kürede)

23 Eylül: Gece ve gündüz eşit olur. Yaz biter, sonbahar başlar. (Kuzey yarım kürede)

21 Aralık: En uzun gece, en kısa gündüz. Kış mevsiminin başlangıcı. (Kuzey yarım kürede)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış Gündönümü doodle oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN