Noel ayinlerinde dualar barış için

Noel kutlamaları kapsamında İstanbul ve Hatay'da yaşayan Hıristiyan vatandaşlar, kiliselerde ayinler düzenleyip dünya barışı için dua etti, ilahiler eşliğinde mum yaktı

Noel ayinlerinde dualar barış için
İstanbul'da yaşayan Hıristiyanlar, Beyoğlu'nda bulunan Saint Antoine Kilisesi ve Harbiye'deki Saint Esprit Kilisesi'nde düzenlenen ayinlerle Noel'i kutladı. Her yıl 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece, Hazreti İsa'nın doğum gününü kutlayan Hıristiyanlar, Saint Antoine Kilisesi'nde önceki gece düzenlenen ayinde dua edip, ilahiler eşliğinde mum yaktı. Turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği ayinde, Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak İncil'den bölümler okundu. Ayinde Hz. İsa'nın bugün dünyaya geldiği ve dünyaya huzur getirmeyi amaçladığı belirtilerek, barış ve huzur için dua edildi. Ayine CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Harbiye'deki Saint Esprit Kilisesi'nde düzenlenen ayinde de Türkçe, İngilizce ve İtalyanca dualar edildi.

HATAY'DA DA KUTLAMA

Hatay'da yaşayan Hıristiyan vatandaşlar ise Noel'i Antakya Ortodoks Kilisesi'nde ve St. Pierre Kilisesi'nde düzenlenen ayinlerle kutladı. Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayini Kilise Papazları Dimitri Doğum ve Jan Dellüller yönetti. İlahilerin okunduğu Noel ayininde mum yakan Hıristiyan vatandaşlar, dünya barışı için dua etti. Kilisedeki Noel kutlamaları havai fişek gösterileri ile sona ererken, kilise bahçesinde vatandaşlara sahlep ve çay ikram edildi.

ST. PIERRE'DE 3 YIL SONRA AYİN
Hatay'da bulunan ve restorasyon nedeniyle 3 yıldır kapalı olan St. Pierre Kilisesi'nde de uzun aradan sonra Noel kutlaması yapıldı. Ayini Katolik Kilisesi Rahibi Domonico Bertoglu yönetti. Aynı zamanda dünyanın ilk Katolik Kilisesi olma özelliğini taşıyan ve bu yüzden Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan St. Pierre Kilisesi'nde düzenlenen ayinde de dünya barışı için dua edildi. İlahilerin okunmasının ardından Hıristiyan çocuklardan oluşan kilise korosu, Hz. Meyrem'in Hz. İsa'yı dünyaya getirmesini parodilerle anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel ayinlerinde dualar barış için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN