Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti seçim şarkısı videosu - izle (Davutoğlu Ahmet Hoca)

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yönetimindeki AK Parti'nin ilk seçim şarkısı belli oldu. İşte AK Parti'nin yeni klibi.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 16:07 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 16:42
AK Parti seçim şarkısı videosu - izle (Davutoğlu Ahmet Hoca)

Uğur Işılak, Murat Göğebakan'ın ardından en son seçim şarkısı Ayna grubunun seslendirdiği efsane Kiziroğlu şarkısının hikayesi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu için uyarlanan Kiziroğlu seçim türküsü.

AK Parti yeni seçim müziği - VİDEO İZLE


AK Parti'nin seçim şarkısının hikayesi

Erhan Güleryüz, "Kiziroğlu Mustafa Bey" şarkısını Başbakan Ahmet Davutoğlu için yeniden yorumlayarak partilileri coşturdu.

Haziran ayındaki genel seçimlere az bir süre kala AK Parti'nin Konya'da gerçekleştirilen kongresinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu için hazırlanan seçim şarkısı ilk kez çalındı. 500 yıllık 'Kiziroğlu Mustafa Bey' türküsünün 'Davutoğlu Ahmet Hoca' olarak uyarlaması, oldukça dikkat çekti. Peki kimdir bu Kiziroğlu Mustafa Bey?

İşte o şarkının hikayesi...

Kiziroğlu Mustafa Bey, 16. yüzyılda yaşamış efsanevi namlı bir yiğittir. Kizir, Kars'ın Susuz kazasına bağlı bir köydür. Bu köy Kısır dağlarının geniş eteklerine kurulmuştur. Köy düz toprak damlı evlerden oluşmaktadır ve köyün hakim bir yerinde de bir kale kalıntısı vardır. Köylüler buraya "Kiziroğlu'nun kalesi" derler. Kiziroğlu, bu köyde yaşamış ve burada efsaneleşmiştir derler.

Küçükken at binip kılıç kuşanır

Söylentiye göre; şimdiki Kiziroğlu Köyü'nün yerinde bir birinden uzak yirmi yirmi beş kadar ev bulunmaktaymış. Bölge dağlık ve ormanlık olduğu için insanları da bu nedenle serttir derler. O zamanlar burada yaşayan insanların başında bulunan kişiye "Kizir" derlermiş. Kizir; muhtar demektir. Gün gelmiş zamanın kizirinin ünü, tüm Anadolu'ya yayılmış. Tüm kötüler ondan korkar olmuş. Gel zaman git zaman kizirin bir oğlu olmuş. Daha küçükken iyi at biner, kılıç kuşanır olmuş. İşte Kiziroğlu Mustafa Bey bu çocuk. Bütün çocukluğu Kısır Dağı'nda at binip avlanmakla geçmiş Mustafa'nın. O da babası gibi büyüyünce namlı bir yiğit olmuş, haksızlık ve adaletsizliklerle savaşmaya başlamış. Zaten onun bulunduğu çevrede kimse haksızlık etmeye cesaret edemezmiş.

Köroğlu doğuya gelir

O sırada doğuya gelen Köroğlu,Kısır Dağları'nda Ferro deresine yerleşmiş, amacı doğudaki haksızlıkları yok etmekmiş. Bir gün Köroğlu bir at gezisinde Kizir Köyü'nü görmüş, "Buradaki adaletsizlikler de benden sorulur" demiş ve gitmiş orada bir kale kurmuş. İşlerinden dolayı bir müddet köyünden ayrı kalan Kiziroğlu köye döndüğünde Köroğlu'nun kalesini görmüş. Sinirlenmiş. Köroğlu'nun yanına gidip sertçe çıkışmış:"Sen kim olasın ki benim yurdumda saltanat süresin." Her ikisi de birbirlerini kötü insan olarak bilirlermiş.

Yiğitlerin kavgası

O zamanın adaletine göre iki yiğit dövüşmüş, galip gelen diğerini öldürüp savaşı kazanırmış. Köroğlu ve Kiziroğlu günlerce at üstünde kavga etmişlerse de yenişememişler. Kılıç kavgasında ve güreşte de yenişememişler. Mustafa Bey'in atı Ala Paça da Köroğlu'nun atı Kırat'la güreşmekte. Mustafa Bey şöyle bir geri bakmış ki ne görsün atı Ala Paça Köroğlu'nun atını alt etmiş duruyor. "Ola benim atım Köroğlu'nun atını alt etmiş, ben Köroğlu'nu alt etmezsem halim nice olur" deyip gayrete gelmiş ve Köroğlu'nu yere vurmuş. Tam kamasını çekmiş vuracağı sırada Köroğlu "Dur yiğit, bana biraz mühlet ver, yiğitlerimi göreyim karımla helallaşayım" demiş. Mustafa Bey bırakmış. Köroğlu eve gidip olanları karısına sazıyla sözüyle anlatmaya başlamış:

Bir atı var Ala Paça peh peh peh
Mecal vermez Kırat kaça hey hey hey
Az kaldı ortamdan biçe
Ağam kim, Paşam kim, Nigar kim,
Hanım kim
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir beyin oğlu
Zor beyin oğlu

Köroğlu geciktiği için evine kadar gelen Kiziroğlu, o sırada kapı aralığından türküyü duyunca duygulanmış ve utanmış. Kapıyı çalıp içeri girmiş. Mustafa Bey'i karşısında gören Köroğlu her şeyin bittiğini düşünürken Mustafa Bey sarılıp onu öpmüş. "Sen benden daha yiğitsin Köroğlu" demiş. Köroğlu da "Ben artık buradan gideyim, burada senin gibi mert ve yiğit biri varken kalmak olmaz" demiş ve köyü terk edip batıya doğru gitmiş. (Türkünün hikayesi www.turkuler.com'dan alınmıştır)

İŞTE O SEÇİM ŞARKISI

AK Parti'nin 2015 seçimlerinde kullanacağı seçim şarkısı belli oldu. Bugün Konya'da gerçekleştirilen AK Parti İl Kongresi'nde Ayna grubunun söylediği yeni seçim şarkısı ilk kez çalındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na atfen yazılan 'Bir Yiğit Adam' şarkısının orjinali yine Ayna grubunun seslendirdiği Kiziroğlu...

İŞTE AK PARTİ'NİN SEÇİM ŞARKISI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı AK Parti Konya İl Kongresi'nde AK Parti'nin 2015 Genel Seçim kampanyasında kullanacağı seçim şarkısı da tanıtıldı. Ünlü halk ozanı Köroğlu'na ait olduğu bilinen ve yakın dönemde halk ozanı Murat Çobanoğlu tarafından seslendirilen Kiziroğlu türküsünü Ayna grubu, Başbakan Davutoğlu için uyarlayarak il kongresinde ilk kez seslendirdi. Uyarlama sözleri Uğur Işılak ve Arter Reklam Ajansınca yazılan şarkının, bu hafta Kürtçe de dahil farklı versiyonlarının çıkacağı öğrenildi.

Kiziroğlu türküsü, bir efsaneye göre Köroğlu tarafından kendisini yenebilen tek kişi Kiziroğlu Mustafa Bey için yazıldı.

Kiziroğlu türküsünün sözleri şu şekilde:

Bir atı var Ala Paça
Peh peh peh
Mecal vermez Kırat kaça
Hey hey hey
Az kaldı ortamdan biçe
Ağam kim,
Paşam kim,
Nigar kim,
Hanım kim,
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir beyin oğlu
Zor beyin oğlu

AK PARTİ'NİN SEÇİM ŞARKISININ SÖZLERİ İSE ŞÖYLE:

Geldi vatan aşkına Davutoğlu Ahmet Hoca
Geceyi gündüze katan
Adam kim, yiğit kim, dürüst kim kim kim
Davutoğlu Ahmet Hoca
Bir bilge adam, bir yiğit adam
Dualarla çıktı yola
Umut yaydı sağa sola
Reisle girdi kol kola
Bütün dünya tanır onu
Tam bir Osmanlı torunu
Yiğit kim doğru kim dürüst kim
Bağrına bastı herkesi
Birlik olmak meselesi
Yeni Türkiye'nin sesi
Adam kim dürüst kim
Davutoğlu Ahmet Hoca
Bir bilge adam, bir yiğit adam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti seçim şarkısı videosu - izle (Davutoğlu Ahmet Hoca)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN