Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtarılan mürettebattan 2'si Türkiye'de

İtalya açıklarında batan Türk yük gemisinden kurtarılan mürettebattan 2 kişi Türkiye'ye getirildi.

Giriş Tarihi: 30.12.2014 15:49
Kurtarılan mürettebattan 2'si Türkiye'de
İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında önceki gün Belize bandıralı gemiyle çarpıştıktan sonra batan "Gökbel" isimli Türk yük gemisinden kurtarılan mürettebattan gemici İbrahim Ethem Kibar ile yağcı Mustafa Burak Türkiye'ye getirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan, geminin bağlı olduğu Ömer Çetinkaya Denizcilik ve Transport Şirketi Genel Müdürü Remzi Bahşi, sağ kurtarılanlardan Kibar ile Burak'ın ülkeye döndüğünü, üçüncü kaptan Osman Sabuncu, çarkçıbaşı Muhammet Ali Gündüz ve gemici Hasan Tiryaki'nin ise gün içerisinde İtalyan savcılık makamlarınca ifadelerinin alınacağını ve daha sonra Türkiye'ye dönüş yapacaklarını söyledi.

Bahşi, "Arkadaşlarımız savcılığa ifade verdikten sonra ilk uçakla Türkiye'ye getirilecekler. Ancak geminin birinci kaptanı Kamil Murat Kantoğlu hayatını kaybetti. Ondan sonraki yetkililer ise şu an itibarıyla kayıp. Bu yüzden geminin üçüncü kaptanı Osman Sabuncu, İtalya'da süreci takip etmek için kalabilir" dedi.

Mürettebattan hayatını kaybeden Emrah Karataş ve birinci kaptan Kantoğlu'nun otopsi işlemlerinin devam ettiğini dile getiren Bahşi, "Otopsi işlemleri bittikten sonra konsolosluğumuza verilecek izin sonrası Türkiye'ye intikalleri sağlanacak. Buradaki yasal süreç ne zaman bitecek bilmiyoruz. Çünkü bir yandan çarpan geminin kaptanı da tutuklandı. Ölüme sebebiyet vermekten hapse atılacak. İtalyan makamlarına göre 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Çok yönlü bir tahkikat olduğu için ne zaman sonuçlanacağını kestirme şansımız yok. Tamamen bir adli vakaya dönmüş durumda" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtarılan mürettebattan 2'si Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN