Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 mı - İşte zamlı yeni sigara fiyatları

Yeni yılın ilk günü yapılan vergi ları, alkol ve fiyatlarına nasıl yansıyacak? 2015'te Sigara fiyatları nekadar olacak? İşte zamlı sigara fiyatları

Giriş Tarihi: 2.1.2015 14:47 Güncelleme Tarihi: 2.1.2015 14:51
2015 Sigara zammı - İşte zamlı yeni sigara fiyatları

Yeni yılın ilk vergi mı alkol ve ya yapıldı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, alkollü içkiler ve tütün ürünlerinde uygulanan ÖTV'de artışa gidildi. Bu, içki ve sigaraya otomatik vergi zammı yani üreticilerin de ürünlere zam yapacakları anlamına geliyor.

ALKOL VE SİGARA ZAMMI

Geçen yılın ilk günü de benzer değişiklikler yapılmış ve bu karar üreticiye fiyat artışı olarak yansımıştı. Şimdi beklenen, alkollü içkide yüzde 10'un üzerinde, sigarada da yüzde 3-15 aralığında fiyat artışı olması bekleniyor.

TÜTÜN FONU DÜŞTÜ

Açık purolar, sigarillolar, sigaralar, enfiye ve çiğnemeye mahsus tütünlerdeki maktu vergi tutarı 0.1366'dan 0.1866 liraya yükseltildi. Bakanlar Kurulu, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını da ton başına bin 200 dolardan, 900 dolara düşürdü.

EN AZ 50 KURUŞ ZAM VAR

Sigara üreticileri, yeni vergi oranları üzerinde çalışmaya başladı. Sadece vergi değil, enflasyon ve kur artışlarının da zammı zorladığını söyleyen şirketler, sigaranın maktu vergisinde yapılan 5 kuruşluk artışı 'oldukça yüksek' bulduklarını belirtiyor. Dün acil olarak toplantıya çağrılan sigara şirketlerinin yetkilileri, her üründe olmasa da en az 50 kuruşluk zammın zorunlu hale geldiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, "Maktu vergideki 5 kuruşluk artış yüksek. Bunun sigaraya yansıtılma ihtimali güçlü. Ancak, her şirket kendi pazar payını göz önüne alarak zam yapmayabilir. Bu karar önümüzdeki dönemde verilecek" diyor.

SİGARADA İKİLİ VERGİ ARTIŞI

Sigarada ise ikili vergi artışı oldu. Sigarada hem maktu vergi tutarı hem de asgari maktu vergi tutarı artırıldı. Sigarada 2014 yılında 0.1875 TL olan asgari maktu tutarı 0.1971 TL'ye, maktu vergi tutarı da 0.13 TL'den 0.1871 TL'ye çıktı.

Sigarada maktu vergi artışı yüzde 44.31, asgari maktu vergi artışı yüzde 5.12 oldu. Taze üzüm şarabında maktu vergi 3.97 TL'den 4.59 TL'ye, votkada 94.09 TL'den 110.48 TL'ye, rakıda 89.11 TL'den 107.72 TL'ye çıkarıldı.

Sigaranın Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte,Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

* Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

* Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

* Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

* Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

* Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

* Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

* Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

* Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

* Koku alma duygusu azalır.

* Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

* Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

* Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.

* Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

* Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

* Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

* Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 Sigara zammı - İşte zamlı yeni sigara fiyatları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN