Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başlık kalktı evlendiler...

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Başlık kalktı evlendiler...

Şanlıurfa'da, birbirlerini sevmelerine rağmen başlık parası yüzünden evlenemeyen bir çift daha, aşiretlerin bu uygulamayı kaldırmasıyla birbirlerine kavuştu

Şanlıurfa'da aşiretlerin, yüz yıllardır süren ve ekonomik durumları iyi olmayan gençlerin evlenmelerinin önünde büyük engel oluşturan başlık parasını kaldırmasının ardından düğünler de arttı. Son olarak, merkeze bağlı Horoz Mahalesi'nde oturan bölgenin büyük aşiretlerinden Ubada'ya mensup Ömer Eles ile Tamah aşiretine mensup Hatice Ayyıldız, 3 gün 3 gece süren muhteşem bir düğünle dünyaevine girdi. Köyde yaşadıklarını ve birbirlerini sevmelerine rağmen başlık parası nedeniyle daha önce evlenemediklerini söyleyen çift, aşiretler bu adeti kaldırınca evlenmeye karar verdiklerini belirtti.

'TOPLUM BİLİNÇLENDİ'
Damadın babası Abdülhadi Eles, başlık parası vermedikleri düğün için gelinin çeyizi, ev eşyaları ve takılar dahil yaklaşık 60 bin TL masraf yapıtlarını anlatarak, "Bölgede daha önce başlık parası alınıyordu. Ekonomik durumu iyi oymayan gençler de sevdikleriyle evlenemiyordu. Bu nedenle kan davaları ve töre cinayetleriyle biten kız kaçırmalar yaşanıyordu. Artık herkes okula gittiği ve eğitim seviyesi yükseldiği için toplum bilinçlenmeye başladı. Bu çerçevede eski anlamsız adetler de yavaş yavaş yok oluyor" diye konuştu.

'KAN DAVALARI BİTER'
Şanlıurfa Toplumsal Barışı Sağlama Derneği Başkanı Dr. Feridun Öncel ise Türk kültüründe başlık parası diye bir adet bulunmadığını söyleyerek, "En kötü yanı maddi durumu zayıf ailelerin mecbur bırakarak okul önlüğü giymesi gereken küçük kızlarına gelinlik giydirmesidir. Kalkması, kan davalarının bitmesi demektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başlık kalktı evlendiler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN