Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava durumu - Meteoroloji Kar yağışı uyarısında bulundu

Hava sıcaklığının batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 5.1.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 5.1.2015 12:57
Hava durumu - Meteoroloji Kar yağışı uyarısında bulundu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz Kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya'nın doğusu, Ordu, Giresun, Sivas, Erzurum, Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli, Doğu Anadolu'nun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana'nın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Batı bölgelerde kuzey, doğu kesimlerde güney yönlerden yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (30-40 km/saat), Marmara ile Ege ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2
İstanbul: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı 5
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 5
Adana: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren kuvvetli, doğusunda çok kuvvetli olması bekleniyor. 12
Antalya: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 16
Konya: Parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2
Samsun: Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8
Trabzon: Parçalı çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlı -1
Diyarbakır: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli yağmurlu 5

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya'nın doğusu, Ordu, Giresun, Sivas, Erzurum, Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli, Doğu Anadolu'nun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana'nın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (30-40 km/saat), Marmara ile Ege ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ulaşımda aksamalar, vb) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu, doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Çanakkale çevreleri ile zamanla bölge genelinde kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin karla karışık ya��mur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli zaman zaman kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzey ve iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz ile Antalya'nın doğusunda kuvvetli, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ile Adana'nın doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olmak üzere; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz kıyıları ile Anamur çevrelerinde güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas çevrelerinde yer yer kuvvetli ve yoğun olması beleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Karadeniz ile Ordu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlede kar şeklinde olması beklenen yağışların; Erzurum, Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli, batısında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava durumu - Meteoroloji Kar yağışı uyarısında bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN