Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kokain baskını, İstinye dahil 12 infazla bağlantılı

Akgün cinayetini araştıran polis, bir kısmı Belçika'da yakalanan ve kalanı kaybolan yüklü miktarda kokainin sahibi Robert Dawes üstünde duruyor. Dawes'in, iki yıl içinde Akgün de dahil 12 kişi için infaz emri verdiği sanılıyor

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Kokain baskını, İstinye dahil 12 infazla bağlantılı
İstanbul Sarıyer İstinye'de öldürülen uyuşturucu baronu Ali Ekber Akgün'ün (40) ölümüyle ilgili sır perdesini aralamaya çalışan İstanbul Emniyeti, önemli bir detaya daha ulaştı. İddiaya göre Akgün, Hollanda'da yaşayan İngiliz uyuşturucu baronu Robert Dawes'in, gerçekleştirdiği kokain sevkiyatını polise ihbar ettikleri gerekçesiyle Belçikalı "Kaplumbağalar" çetesine karşı başlattığı hesaplaşmanın kurbanı oldu. Dawes'in, Akgün ile yakın arkadaşı ve aynı zamanda ortağı olan Samir Bouyakhrichan'ı bu çeteye bilgi sızdırdıkları gerekçesiyle infaz listesine aldığı sanılıyor.

MALINI ÇALIP SATTILAR
"Scarface" lakaplı Samir Bouyakhrichan (36) iki ay önce İspanya'da, "Kimyasal Ali" lakaplı Ali Ekber Akgün 24 Aralık 2014'te İstanbul'da, yine uyuşturucu kaçakçısı Okan Fidan (44) 31 Aralık 2014'te Amsterdam'da benzer şekilde aracında kurşunlanarak öldürülmüştü. Peş peşe işlenen cinayetler, 40 yaşındaki uyuşturucu baronu Robert Dawes'i işaret ediyor. Son tespitlere göre 2012'de Robert Dawes'a ait, piyasa değeri 50 milyon lira olan bir kokain sevkiyatının 200 kiloluk kısmı Belçika'da bir limanda ele geçirildi. Polise ihbarı, aynı zamanda sevkiyatı gerçekleştiren "The Turtles" (Kaplumbağalar) adıyla tanınan uyuşturucu çetesinin yaptığı bilgisini alan Dawes, çete üyeleri ile aralarında Akgün, Fidan Bouyakhrichan'ın da bulunduğu, çeteye bilgi sızdırdığını düşündüğü toplam 12 kişiyi öldürttü. Dawes ayrıca, malının ele geçirilemeyen ve sevkiyatı da gerçekleşmeyen bölümünün bu çetenin üyeleri tarafından çalınarak satıldığını öğrendi. Bu arada İstanbul'da 4 ay önce otomobiline düzenlenen saldırıda 19 yaşındaki kızı Arzu Şerifi Zindaşti ile şoförünü kaybeden İran uyruklu uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti (40) saldırısının da bu cinayetlerle bağlantısı araştırılıyor.

ÇETİNKA YA DA MERCEK ALTINDA
Polisin soruşturma kapsamında mercek altına aldığı diğer isimler arasında "Türk Escobar" lakabı ile bilinen uyuşturucu kaçakçısı R.Y. ile Kuzey Irak'ta yaşayan ünlü uyuşturucu baronu Örfi Çetinkaya da bulunuyor. Ayrıca İstanbul, İspanya ve Hollanda'da da peş peşe işlenen cinayetlerde, iş ortaklarını muhbirlikle suçlayan ve Hollanda'da tutuklu bulunan "Komiser" lakaplı uyuşturucu baronu Dino Soerel'in rolü de araştırılıyor. Polis, Yunanistan'da iki ton ve Türkiye'de 500 kilogram eroin yakalanması üzerine birlikte çalıştığı kişileri muhbirlikle suçlayan Soerel'in, Dawes ile bağlantısını da çözmeye çalışıyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın desteğiyle deneyimli dedektiflerden oluşturulan ekip, Türkiye'deki cinayetlerde sağlanan delillerle Hollanda'ya gidip soruşturmayı oradaki güvenlik birimleriyle ortak yürütecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kokain baskını, İstinye dahil 12 infazla bağlantılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN