Türkiye'nin en iyi haber sitesi

245 yıl sonra 'de Türk-Rus dostluk rüzgârı

Savaşı'nda Osmanlı'yı yenilgiye uğratan Rus komutan Orlov'un 11'inci kuşaktan torunu ziyarete geldiği Çeşme'ye dostluk parkı yaptıracağını söyledi

Giriş Tarihi: 12.1.2015 ABONE OL
245 yıl sonra Çeşme'de Türk-Rus dostluk rüzgârı
Türk denizcilik tarihinin en ağır kayıplarının verildiği Çeşme Deniz Savaşı'nda Osmanlı donanmasına ağır kayıplar verdiren Rus Ordusu Komutanı Fyodor Orlov'un 11'inci kuşaktan torunu Nicolas Orlov, 245 yıl sonra atalarının savaştığı denizi görmek için Çeşme'ye geldi. Savaştan bu yana Orlov ailesinden İzmir'e gelen ilk kişi olduğu tahmin edilen Nicolas Orlov, Çeşme Kalesi'nden savaşın yaşandığı Çeşme kıyıları ile Sakız Adası arasındaki bölgeyi seyretti. Orlov "Savaşlar geride kaldı. İki milletin birbirine dost olması gereken günler yaşanıyor. Bunu istemeyenler var çünkü." dedi. Orlov Çeşme'de Türk-Rus Dostluk Parkı ve Müzesi oluşturmak ve gemi kalıntılarını çıkarmak için maddi destek sağlayacağını da söyledi.

ÇEŞME SAVAŞI'NDA
NELER YAŞANDI?
1768 - 1770 Osmanlı Rus Savaşlarının sonunu belirleyen Çeşme Deniz Savaşı, Çariçe II. Katerina'nın Rus donanmasını Baltık Denizi'nden Akdeniz'e göndermesiyle başladı. İlk defa Akdeniz'de savaşa giren Rus donanması, Osmanlı'yı ağır bir yenilgiye uğrattı. 11 bin denizcisini bu savaşta kaybeden Osmanlı'nın 15 kalyon, 4 fırkateyn ve 40 ufak gemisi de batırılıdı.

ARKADAŞINA GÖNDER
245 yıl sonra Çeşme'de Türk-Rus dostluk rüzgârı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA