Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eleştirenler önce kendine bakmalı'

Giriş Tarihi: 15.1.2015
'Eleştirenler önce kendine bakmalı'
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü silahlı saldırının bir terör eylemi olduğunu dile getirdi. Gedikli "Bu saldırının din adına gerçekleştirilmiş gibi gösterilmeye çalışılması çok yanlış. Türkiye'de bunu, 'Fransa'nın 11 Eylül'ü' diye tanıtan yüzsüzler var. Bu tam anlamıyla bir garabettir" dedi. Türkiye'nin teröre karşı yeterince önlem alamadığı eleştirisi yapan ülkelerin birçok vatandaşının IŞİD'e katıldığına da dikkati çeken Gedikli, "Siz önlem alıyorsunuz da niye katılım oluyor? Almanya'da kundaklanan camiler, evleri yakılan Müslümanlar oldu. Türkiye'yi eleştirenler öncelikle kendine bakmalı" ifadesini kullandı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da derginin yeni sayısında tartışma yaratan karikatürlere yer verilmesini eleştirdi. Kurtulmuş "Hiç kimsenin İslam'ın kutsal değerlerine saldırı hakkı yok. Derginin terör saldırılarını bahane edip tekrar İslam'ın kutsal değerlerine saldırıda bulunması asla kabul edilemez" diye konuştu.

CUMHURİYET GAZETESİNE CHARLİE HEBDO KORUMASI
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun özel sayısından bir seçki sunan Cumhuriyet gazetesi, barikat, zırhlı araç ve polislerle korundu. Gazetenin dağıtıma çıkarıldığı kamyon, savcılık izniyle polis tarafından saat 01.10'da durduruldu. Derginin kapağındaki karikatürün seçkide yer almaması üzerine dağıtıma izin verildi. Ancak iki yazarın gazetedeki köşesinde kapaktaki Hz. Muhammed karikatürüne yer vermesi tepki çekti. Polis, olası bir saldırıya karşı gazete önünde güvenlik önlemi alırken, eylem yapmak isteyen 3 kişi gözaltına alındı. Fatih Cami avlusunda da akşam namazının ardından toplanan bir grup, dergi ile Cumhuriyet gazetesini protesto etti.

'YENİ SAYI AKLISELİM BİR DAVRANIŞ DEĞİL'
CharlIe Hebdo'nun kapağındaki karikatüre İslam aleminin önemli kurumlarından tepki yağarken sağduyu çağrısı yapıldı.
El Ezher Üniversitesi: Derginin yeni sayısı yeni bir nefret dalgası yaratabilir. Müslümanların arzu ettiği birlikte yaşam ve kültürel diyalog amaçlarına ters düşen bir tavır.
Dünya Müslüman Alimler Birliği: Karikatürü çizmek aklıselim bir davranış değil. Saldırıyı Müslümanları temsil etmeyen azınlığın yaptığı konusunda hemfikirsek, 1.5 milyar Müslümanın peygamberine neden saygısızlık ediliyor?
Britanya Müslüman Konseyi: Birçok Müslüman, karikatürler yüzünden üzülecek. Ancak bizim tepkimiz, Hz. Muhammed'in nazik ve merhametli karakterini yansıtmalıdır.
Dünya İslam Ligi Avukatı Salah Djemai: İfade özgürlüğü konusunda Müslümanlara yönelik ayrımcılık endişe verici.
Cezayir Kızılay Başkanı Saide Bin Habiles: Dergi Müslümanlara karşı manevi terörizm yapıyor.

AKDOĞAN: DENSİZLER İSLAMOFOBİYİ KIZIŞTIRIYOR
Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürleri yayınlamasına yurt içinde de tepkiler vardı.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: Paris saldırısını nasıl kınadıysak, Müslümanlara ve İslam sembollerine saldırı ve tahkirleri de lanetliyoruz. Dinlere saldırabilmekle övünen densizler İslamofobiyi kızıştırıyor.
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı: Cumhuriyet gazetesini beğen beğenme bir çizgisi vardı. Son kararı ile oryantalizmin popüler klişelerine selam çaktığını görüyorum.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu: Cumhuriyet, derginin bir kısmını yayımladığını açıklıyor. Buna rağmen yapılan kışkırtmalar yanlış, tehlikeli.
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes: Peygamber Efendimizin karikatürlerinin yayımlanmasını doğru bulmuyorum. Müslüman kardeşlerimizin incitilmemesi konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesini bekleriz.

KARİKATÜRLERİ YAYIMLAYAN SİTELERE ERİŞİM ENGELİ
Diyarbakır Barosu avukatlarından Ercan Ezgin, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayımlayan bazı internet sitelerine yayın yasağı getirilmesi için Sulh Ceza Hâkimliği'ne başvurdu. Talebi değerlendiren Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hâkimliği dört internet sitesinin karikatürlerle ilgili sayfalarına erişimin engellenmesine karar verdi. Kararın gerekçesinde "İfade hürriyeti bazen başkalarının kişilik hakları ile çatışabilir. Hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı anda koruması mümkün değildir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eleştirenler önce kendine bakmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN