Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar Kemal'e 'cennetim' dediği köyden dua geldi

Yaşar Kemal'in çocukluk yıllarını geçirdiği 250 haneli Gökçedam köyü yazarın yoğun bakıma girmesi haberiyle ayağa kalktı. Herkes dua ediyor, TV'den iyi haber bekliyor

Yaşar Kemal'e 'cennetim' dediği köyden dua geldi
Türk Edebiyatı'nın dev çınarı Yaşar Kemal (92) yaşam savaşı veriyor. Osmaniye'ye bağlı ve önceden adı Hemite olan Gökçedam köyünde ise umutlu bir bekleyiş var. Kemal'in "Cennette büyüdük" dediği 250 haneli köyde; herkes Kemal'in sağlığı için dua ediyor. Kimse, yazarın Gökçedam köyünde yapılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve Parkı'nın iki yıl önceki açılışında yaptığı konuşmayı unutamıyor. Kemal o gün "Bir Kürt köyünde doğdum ve bir Türk köyünde büyüdüm. Hiçbir köylü Kürdüm diye dışlamadı beni. Biz burada cennette büyüdük. Benim köyümü gelip görsünler. Gören herkes 'Bütün Türkiye Yaşar Kemal'in köyü gibi olsun diyecek' İsterseniz bunu yazayım. Benim işim yazmaktır, konuşmak değil" demişti. İşte köylülerinin Kemal için söyledikleri:

'TÜM TÜRKİYE BU KÖY OLSUN'
Çocukluk arkadaşı Veli Kılıç (94): Bana okuma yazmayı öğretti. Köye her geldiğinde dünyalar benim olur. Kahvede şakalaşır, eski günleri yad ederiz. Şimdi yaşlandım evladım. Kulaklarım duymuyor. Hasta olduğunu öğrenince çok üzüldüm. Onunla çok hatıram var. Beraber büyüdük. Ona cennetinden her gün dua ediyoruz. Keşke sağlığım el verse de gidip onu hastanede ziyaret etsem.
Muhtar Göktuğ Cömert (41): Yaşar Kemal, kendisi Kürt olmasına rağmen hem bize hem de Türkiye'ye, Çerkeziyle, Lazıyla bir millet, kardeşlik içinde yaşanacak tek bir yurt olduğunun en güzel tarifini kendi köyüyle verdi. Yaşar amca 'Tüm Türkiye bu köy olsun' diyordu sık sık. Bundan ders alınması lazım. Sağlığıyla ilgili gelişmeleri öğrenmek için TV başından ayrılmıyoruz.

BABASI CAMİDE ÖLDÜRÜLDÜ

Eski muhtar Mehmet Aslan (50): Anne ve babası çiftçilik yaparak hayatlarını kazanırlarmış. Köyümüze Van Gölü'ne yakın Muradiye ilçesine bağlı Ernis (Günseli) köyünden gelmişler. Aile Birinci Dünya Savaşı'ndaki işgal yüzünden uzun bir göç süreci sonunda Osmaniye'ye bağlı Gökçedam'a geldi. Küçük yaşta yaşadığı kaza sonrası gözünü kaybetti. Kendisi 5 yaşındayken babası, Hemite Camisi'nde namaz kılarken öldürüldü. Babasının öldürülmesine tanıklık etti Yaşar amca. Aile mezarlığı bu köydedir. Ailesinden bazıları Osmaniye Kadirli'de, kardeşi ise Adana Ceyhan'ın Boran köyünde oturur. Yaşlısından gencine tüm köylü Yaşar amcaya dua ediyoruz. Çok üzgünüz, bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

'DURUMU STABİL'
Kalp ritim bozukluğu, akciğer ve solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakımda tutulan Yaşar Kemal'in sağlık durumu stabil. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim yardımcı Prof. Dr. Şükrü Öztürk, "Olumsuz bir tablo yok. Klinik durumu stabildir. Gelecek günler için de umutla bakmaktayız. Olumsuz bir gelişme olmaması umutlu olmamızı sağlamıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar Kemal'e 'cennetim' dediği köyden dua geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN