Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014 tarihe geçen en sıcak yıl...

ABD'li uzmanlar: 2014, kayıtların tutulmaya başlandığı 1880'den bu yana en sıcak yıl oldu. 2014 sıcaklıkları, son 38 yıl ortalamasının 0.04 derece üzerinde... Çin, Rusya ve Avrupa da ise sıcaklar, 20'nci yüzyıl ortalamasından 0.69 derece fazla

Giriş Tarihi: 18.1.2015
2014 tarihe geçen en sıcak yıl...
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), 2014'ün, kayıtların tutulmaya başladığı 1880 yılından beri en sıcak yıl olduğunu açıkladı. NASA ve NOAA bilim adamlarının ortak araştırma sonuçlarına göre, 2014'teki sıcaklık, 2005 ve 2010 yılındaki önceki rekorlardan ve son 38 yılın ortalamasından 0.04 derece daha yüksek oldu. NASA Yer Bilimi Bölümü Direktörü Michael Freilich, tüm dünyadan elde edilen sıcaklık ortalamalarını değerlendirerek bu sonuca vardıklarını belirterek, "İklim değişikliği, bizim çağımızın en büyük tehlikesi" dedi. Güney Amerika, Çin, Rusya ve Avrupa'daki geçen yılki sıcaklıklar, 20'nci yüzyıl ortalamasının 0.69 derece üzerinde gerçekleşti. NASA'ya bağlı Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Gavin Schmidt de araştırmayla ilgili olarak, okyanuslarda büyük bir ısınma olduğunu bildirdi. NOAA'nın Ulusal İklim Veri Merkezi Direktörü Thomas Karl ise Avrupa'nın ve okyanusların büyük bir bölümünde rekor sıcaklık artışları görüldüğünü ifade etti.

METEOROLOJİK ANORMALLİKLER

Ayrıca Dünya Meteoroloji Örgütü'nün verilerine göre, Japonya'nın doğusunda ağustos ayında kayıtların tutulduğu tarihten bu yana en yüksek yağış oranı görülürken, ABD'nin batısı, Çin, Orta ve Güney Amerika'nın bir bölümünde kuraklık meydana geldi. WMO'nun raporunda eylül ayında Balkanlar'ın bir kısmında ortalamanın üzerinde yağış görüldüğü, Türkiye'nin bir kısmındaki yağış oranının ortalamanın 4 kat üzerinde kaydedildiği bildirildi. Japonya Meteoroloji Ajansı da geçen hafta yayımladığı bir raporda 2014'ün son 120 yılın en sıcak yılı olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 tarihe geçen en sıcak yıl...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN