Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdi

lu Yakup Geçal, doğduğu gün organlarını bağışladığı oğlu Ahmet böbrek yetmezliğine yakalanınca bir böbreğini verdi. Geçal, "Ölünce de diğer organlarım hastalara hayat versin" diyor

14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdi
'da 14 yıl önce oğlu doğduğunda bütün organlarını bağışlayan baba Yakup Geçal, 4 yaşında iken böbrek yetmezliği başlayan oğluna geçen ay bir böbreğini verdi. Baba Geçal, "Umarım öldüğümde de organlarım başka hastalara da hayat verir" dedi. Giresun'un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar beldesinde yaşayan Yakup Geçal, 14 yıl önce oğlu Ahmet doğduğu gün tüm organlarını bağışladı. Fakat oğlu Ahmet Geçal 4 yaşına geldiğinde rahatsızlandı. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan Ahmet yaklaşık 10 yıl boyunca ilaç tedavisi gördü. Ancak geçtiğimiz ay doktorlar, "Artık diyalize almamız gerekiyor" deyince, baba Yakup Geçal, "Benim bir böbreğimi alın" diye teklif etti.

FUTBOL OYNAMAYI ÖZLEDİM'

Yapılan kontroller sonunda doku uyumu belirlendi ve babadan alınan böbrek, oğluna nakledildi.Çok mutlu olduğunu söyleyen Yakup Geçal hislerini, "Bundan dolayı çok mutluyum. Umarım öldüğümde organlarım başka hastalara da hayat verir. Bir çok insan, ailesinden bile organ alamıyor. Bizim halkımız bu konuda duyarsız. Organ çocuğuma uyum sağladığında yeniden doğmuş gibi hissettim" diye anlattı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde yapılan ameliyatın ardından yeni böbreğine kavuşan 14 yaşındaki Ahmet Geçal ise, "En çok futbol oynamayı özledim. Babama ne kadar teşekkür etsem az. Trabzonspor formamı giyerek okula gitmek ve futbol oynamak istiyorum" dedi.

Ahmet'in annesi Emine Geçal "Oğlum çocukluğunu hiç yaşayamadı. Bisiklet aldık binemedi, top oynayamadı. İnşallah bundan sonra hepsini yaşar" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN