Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'de sigara ile savaş sertleşiyor

AB ülkelerinde sigara paketlerinde 2 yıldır yer alan uyarı fotoğrafları, daha etkili karelerle değiştirildi. Türkiye'de de 2010'dan beri yayımlanan uyarı fotoğrafları yenilenecek

Giriş Tarihi: 20.1.2015
AB'de sigara ile savaş sertleşiyor
Avrupa Birliği (AB), sigara paketleri üzerinde 2012'den beri yer alan uyarı fotoğraflarını değiştirdi. Birliğe dahil ülkelerde sigara paketlerinde kan tüküren kadın, çeşitli uzuvlarını kaybeden insanlar, tütüne maruz kalmaktan dolayı yoğun bakımda tedavisi yürütülen bebek ve çocuk fotoğrafları kullanılacak. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması için farkındalık artırıcı ve caydırıcı yöntemlerin uygulandığını söyledi. Bunlar arasında tütün ürünü paketleri üzerinde yazılı ve fotoğraflı uyarıların yer almasının da bulunduğunu belirten Bilir, dünyada kullanımı artan uygulamanın, Türkiye'de de 2010'dan beri sürdürüldüğünü anlattı.

77 ÜLKE KULLANIYOR

Prof. Dr. Bilir, Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ne göre, tütün ürünleri paketleri üzerinde sigara kullanmanın olumsuz sonuçlarına işaret eden yazılı ve fotoğraflı uyarı mesajlarının yer alması gerektiğini vurguladı. Şu anda dünyada 77 ülkenin, tütün ürünleri paketleri üzerine fotoğraflı uyarıları bastığını anlatan Bilir, şunları kaydetti: "Ancak Dünya Sağlık Örgütü yazılı ve resimli uyarıların, paket yüzeyinin yüzde 65'ini kaplamasını önermektedir. Dünya Sağlık Örgütünün bu önerisini dünyada ancak 12 ülke karşılamaktadır. Türkiye de bunu yerine getiren ülkeler arasında yer almaktadır. Bir süreden beri 2010'da basılan resimleri değiştirmek için Avrupa Birliği tarafından hazırlanan resimlerin yayımlanmasını bekliyorduk. Yeni resimler öncekilere göre daha etkili görülüyor. Şimdi Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu'nun bu konuyu gündemine alarak yeni resimleri belirlemesi ve tütün endüstrisini bu yönde bilgilendirmesi gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'de sigara ile savaş sertleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN