Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hınıs'ın 'Kolu Kısası' aranıyor

Nesli tükenme tehlikesi altındaki Hınıs'ın "Kolu Kısası" atı için araştırma ekibi kuruldu. Ekip, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede iz sürüyor

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Hınıs'ın 'Kolu Kısası' aranıyor
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Hınıs'ın "Kolu Kısası" atını bulmak için köy, ilçe ve kasabaları dolaşıyor. Ön ayakları, arka ayaklarına göre kısa olan ve çok hızlı koşan bu atların, diğer atlardan farklı özellikler taşıdığını belirten Federasyon Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, "Bu cins atları arıyoruz. Ancak şu ana kadar bir türlü izine rastlayamadık. Bir araştırma timi oluşturduk. Bu ekipler İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna gibi ülkelerde de bu atların izini arıyor. 'Belki yıllar önce bu bölgeden yurt dışına götürülmüştür' diye düşünüyoruz. Cirit, sadece bu atlarla oynanırdı. Yerine Arap ve İngiliz atları kullanılır oldu. Hınıs'ın "Kolu Kısası" atını tekrar ait olduğu yere kazandırılabilmek için her yeri karış karış arıyoruz" dedi.

SERVET DEĞERİNDE

Ceylan, bu cins atı olan kişinin bir servet kazanacağının da altını çizerek, "Cirit sever işadamlarımız var. Onlar bu atı bulan kişiye servet ödemeye hazır" diye konuştu. Cins atı arayan 15 kişilik ekipte, Atatürk Üniversitesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ziya Gökalp Ceylan, araştırma görevlileri ve at alım satımı yapan ve "cambaz" diye nitelendirilen kişiler yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hınıs'ın 'Kolu Kısası' aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN