Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz çocuk ona "Umut" oldu

Adana'da kalp hastası 1.5 yaşındaki Umut Miraç Baysal, İngiltere'de yaşamını yitiren 8 yaşındaki bir çocuktan alınan damarın nakliyle sağlığına kavuştu.

Giriş Tarihi: 25.1.2015 12:02 Güncelleme Tarihi: 25.1.2015 12:03
İngiliz çocuk ona Umut oldu
Mersin'de 3 yıllık evli kaynakçı 35 yaşındaki Sedat Baysal ile ev kadını 28 yaşındaki Neslihan Baysal'ın tek çocukları Umut Miraç, doğduktan 5 gün sonra sarılık hastalığı geçirdi. Hastaneye götürülen Umut Miraç'ın, kontroller sırasında kalbinde 'üfürüm' olduğu saptandı. Kalbinin sol bölümündeki damarların ters çıktığı belirlenen Umut Miraç bebek, acil olarak Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'ne sevk edildi. Burada bir süre tedavi gören Umut Miraç'a, İngiltere'de zehirlenerek yaşamını yitirip organları bağışlanan ve adı açıklanmayan 8 yaşındaki erkek çocuktan alınan damar geçen hafta başarılı bir operasyonla nakledildi.

Umut Miraç'ın babası Sedat Baysal, çocuğunun hastalığını tesadüfen hastanede öğrendiklerini söyledi. Bebekleri ağladığı zaman dudağı, yüzü, elleri ve ayaklarının morardığını kaydeden Sedat Baysal şunları anlattı:

"Damar nakli yapılacağı söylendi. İngiltere'den getirilen damar nakledildi. O çocuğun ailesi için de çok zor bir karar. Çocuklarını kaybettiler. Allah rahmet eylesin. Onlara çok teşekkür ederiz. Nakil sonrası yeniden doğmuş gibi oldu bebeğimiz. İngiltere'deki ailenin bir evladı sayılır bebeğimiz. Bence insanlar mutlaka organ nakline duyarlı olsun. Bir hayat kurtarılıyor sonuçta."

'KALBİ DEĞİŞTİRİLSE BU KADAR İYİ OLMAZDI'

Damar nakli operasyonunu gerçekleştiren Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ise, şunları söyledi:

"Hastamızın kalbinde damarlar olması gereken yerde değildi. Kalbinin yarısı işlevsizdi. Umut Miraç'ın kalbinin sağına damar eklenmesine karar verdik. İngiltere'de organları bağışlanan 8 yaşındaki bir erkek çocuktan, Uluslararası Organ Bankası aracılığıyla aldığımız damarı hastamıza naklettik. Ameliyat iyi oldu. Hastamızın kalbi değişseydi bu kadar fayda görmezdi. Bir damarı kullanmak bile fayda verdi. İnsanların bağış konusunda duyarlı olması ve organlarını bağışlaması lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz çocuk ona "Umut" oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN