Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pinta Adası kaplumbağası

2012'de ölmesiyle soyu tükenen hayvanların simgesi olan Pinta Adası'na özgü dev kaplumbağa hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 27.1.2015 22:12
Pinta Adası kaplumbağası
Yalnız George isimli dev su kaplumbağası 100 yaşında öldü. Türdeşleri 200 yaşını bulan kaplumbağa, İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin'e evrim teorisinde ilham kaynağı olan Pinta kaplumbağalarının sonuncusuydu.

Büyük Okyanus'taki Galapagos takım adalarından Pinta'da, ulusal parkta yaşayan "Yalnız George" isimli kaplumbağanın cansız bedeni, dün bakıcısı tarafından bulundu.

Yaklaşık 100 yaşında olduğu tahmin edilen "Yalnız George", türünün diğer örneklerinin 200 yaşını bulduğu göz önüne alınırsa, pek de yaşlı sayılmazdı.

Galapagos adalarındaki su kaplumbağalarının görünümündeki farklılıklar, ünlü bilim adamı Charles Darwin'e evrim teorisini geliştirmesinde ilham kaynağı olmuştu.

1972 yılında Pinta adasında bulunan erkek kaplumbağa, Geochelone Nigra Abingdoni alt türünün bilinen son örneğiydi.

Yetkililerin, "Yalnız George"u başka dev su kaplumbağaları ile çiftleştirme çabaları sonuç vermemişti.

19'uncu yüzyıldan beri adada olan kaplumbağaları denizciler ve balıkçılar eti için avlıyordu.

"Yalnız George"un cesedi, gelecek nesiller için korunabilmesi amacıyla, büyük ihtimalle mumyalanarak saklanacak.

BİR ÇOBAN TARAFINDAN BULUNMUŞTU

Yalnız George (İspanyolca: El Solitario Jorge/George) (d. 1912 - ö. 25 Haziran 2012), Dev Galapagos kaplumbağası'nın bir alt türü olan Chelonoidis nigra abingdoni'nin son temsilcisi. Galapagos Adaları'ndaki Galapagos Ulusal Parkı'nda yaşamıştır. Türünün son örneği olduğu için Yalnız lakabı verilmiştir.

Ne zaman doğduğu tam olarak bilinmeyen George, Pinta Adası'nda 1972 yılında bir çoban tarafından bulundu. Türünün bilinen son türü olması nedeniyle özel olarak korundu ve soyunun devamı için İspanyol adaları'ndan getirilen türüne en yakın iki dişiyle çiftleşti ancak yumurtalar boş çıktı.

100 yaşın üzerinde olduğu sanılan ve 10 yıl daha yaşaması beklenen George, 25 Haziran 2012'de hayatını kaybetmiştir. Yalnız George'un ölümüyle türünün soyu tükenmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pinta Adası kaplumbağası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN