Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak? İşte 'nin il il

Genel Müdürlüğü'nden yapılan son tahminlere göre bugünkü tahminleri şöyle.

Giriş Tarihi: 28.1.2015 10:17 Güncelleme Tarihi: 28.1.2015 13:55
Havalar nasıl olacak? İşte Meteoroloji'nin il il hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile iç bölgelerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Hakkari, Bitlis, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun kar olarak etkili olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ile güneydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara Bölgesinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzeyi, Batı Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli (30-50 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Soğuk havaya dikkat!

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Doğu Anadolu bölgesinde görülecek kar yağışlarının Hakkari, Bitlis, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda yoğun olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Çığ tehlikesi, trafikte yaşanabilecek olumsuzluklar vb.) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Anadolu bölgesinde halihazırda yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda bugün (Çarşamba) beklenen yoğun kar yağışının oluşturacağı taze kar örtüsünün muhtemel çığ tehlikesine neden olması beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

HAFTA SONUNDA KUVVETLİ LODOS FIRTINASINA DİKKAT

Genel Müdürlüğü, Cuma günü öğle saatlerinde Ege Denizi'nde, akşam saatlerinden itibaren Marmara bölgesi ve Kıyı Ege'de rüzgarın hızını arttırarak güney ve güneybatı yönlerden (Kıble ve Lodos) kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği, Cumartesi ve Pazar günleri rüzgarın şiddetini daha da arttıracağı, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'de (60-80 km/saat), Marmara bölgesinde ise yer yer (80-100 km/saat) hızla fırtına şeklinde eseceğinin tahmin edildiğini açıkladı. Fırtınanın etkisini azaltarak Salı gününe kadar devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile birlikte kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimeleri meydana gelebileceğinin tahmin edildiği açıklandı.


Kar erimeleri, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
İLLERİMİZDE BUGÜN BEKLENEN SICAKLIK DEĞERLERİ ŞÖYLE:

BURSA 7
EDİRNE 7
İSTANBUL 9
KIRKLARELİ 7

A.KARAHİSAR 7
İZMİR 12
MANİSA 11
MUĞLA 10

ADANA 16
Antalya 15
HATAY 12
MERSİN 16

ANKARA 8
ÇANKIRI 4
ESKİŞEHİR 6
KONYA 10

BOLU 8
DÜZCE 10
KARABÜK 12
ZONGULDAK 11

AMASYA 11
SAMSUN 15
TOKAT 11
TRABZON 14

ERZİNCAN 2
ERZURUM -1
KARS-1
MALATYA 4

DİYARBAKIR 8
GAZİANTEP 10
ŞANLIURFA 13
SİİRT 9
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak? İşte Meteoroloji'nin il il hava durumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN