İstanbul için korkutan uyarısı

Giriş Tarihi: 28.1.2015 10:55 Güncelleme Tarihi: 28.1.2015 11:42
İstanbul için korkutan deprem uyarısı

Marmara için korkutan açıklaması. İstanbul kıyılarına 8 km açıktaki Adalar fayında 250 yıllık enerji birikti, her an kırılma yaşanabilir. Boğaziçi, İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden bilim insanları 'ndeki fayları inceledi.

Kuzey Anadolu Fayı'nın Adalar kolunda 7'lik e hazırlıklı olunması istendi. 100 yıldır sessiz olan Tekirdağ-Şarköy-Çanakkale hattındaki fay da 6'lık deprem için alarm veriyor.

Boğaziçi, İTÜ ve Yıldız Teknik'ten bilim adamları 'ndeki fayların son durumunu inceledi. En tehlikeli ve gerilen fayın İstanbul'a 8 kilometre açıktaki Adalar kolu olduğu ortaya çıktı.

Hep söylenen Marmara depreminin ne zaman yaşanacağı belli değil ama araştırmalar yeri ve büyüklüğü hakkında net bilgiler veriyor. Bilim adamlarının 20 yıllık fay ölçümlerine göre en yıkıcı deprem İstanbul'un 8 kilometre açığındaki Adalar kolu üzerinde ve en az 7 büyüklüğünde olacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Semih Ergintav, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden Doç. Dr. Ziyadin Çakır ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan'ın yaptığı araştırma, İstanbulluları bekleyen tehlikeyi gözler önüne serdi.

Son yüzyılın en büyük depremleri

ADALAR'DA EN AZ 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLUR
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul için korkutan deprem uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN