Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruyucu aile ikizlerini geri almak için savaşıyor

17 ay baktıkları ikizlerin geri alınması üzerine dava açan aile, "düzmece rapor" iddiasında bulundu. Yetkililer ise çocukların işkence gördüğünü öne sürüyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Koruyucu aile ikizlerini geri almak için savaşıyor
İstanbul'da yaşayan ve koruyucu aile olan Şenel ailesi, ellerinden alınan ikizler için hukuki savaş başlattı. Süreç, çocuk hasreti çeken Turhan ve Tülay Şenel çiftinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Çocuk Esirgeme Kurumu Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası'na başvurusuyla başladı. Çifte şu an 4 yaşında olan biri kız biri erkek ikizler R.K.ve M.K. evlat verildi. Çift, ikizlere 17 ay boyunca baktı. Çocukların sağlık problemi vardı. İyileştirdiler. Her şey çok güzeldi. Ancak bir gün, televizyonda bir kadın gördüler. Ekrana ikizlerin fotoğrafını gösteren Aynur K. "Çocuklarımı arıyorum" diyordu. Bu gelişmeyle sarsılan çift, ikizleri annelerine vermenin uygun olacağına karar verdi. Henüz bir adım atmadan, ikizler çiftten "darp ve fiziksel işkence" gerekçesiyle geri alındı. Çift, çocukların annelerine verileceğini sandı ancak böyle olmadı. Bunun üzerine çift, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Birimi görevlilerini savcılığa şikayet etti. Dilekçede "Çocuklar düzmece raporla haksız yere elimizden alındı" denildi. Savcılık, çalışanlar hakkında görevi kötüye kullanma gerekçesiyle soruşturma başlattı. Çift, yürütmenin iptali için de İstanbul 1. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuru reddedildi ancak çift, karara itiraz etti.

'GÖREVLİLER TESPİT ETTİ'
SABAH'ın ulaştığı Şeyh Zayed Çocuk Yuvası yetkilileri ise "Çocuklara işkence yapıldığı, görevlilerin incelemesiyle tespit edildi. Konuyla ilgili gözlem raporları, deliller ve tespitler mahkemeye sunuldu. Dava sonucuna göre aile haklı çıkarsa, çocuklar tekrar aileye verilebilir" diye konuştu.

'ÇOCUKLARI SATIYORLAR'
Baba Turhan Şenel tüyler ürperten iddialarda bulundu: "İkizleri düzmece bahanelerle elimizden aldılar. Dünyamız karardı. Annesine verileceğini sandık ama vermediler. Bakanlık tabelası altında 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarına çocuk doğurtup zengin ailelere 30 ila 40 bin liraya satıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu aile ikizlerini geri almak için savaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN