Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acı vasiyetin izinde 34 genci kurtardı

Kollarında ölen bağımlı gencin "Benim için geç ama başkalarını kurtar" sözlerini vasiyet kabul eden polis memuru uyuşturucu savaşçısı oldu

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Acı vasiyetin izinde 34 genci kurtardı
Kollarında ölen eroin bağımlısı gencin vasiyetiyle 18 yıldır uyuşturucuyla mücadele eden polis memuru, 62 okulda 39 bin öğrenciye uyuşturucunun zararlarını anlatıp 34 genci kurtardı. Polis memuru İsa Altun 18 yıl önce Gaziantep'te görev yaptığı sırada eroin bağımlısı Mehmet kucağında can verdi. Bağımlı gencin ölmeden önceki "Bundan sonra beni kurtaramazsın ama başkalarını kurtar" sözlerini vasiyet kabul eden Altun, o günden sonra hayatını uyuşturucuyla mücadeleye adadı. Okullara uyuşturucunun zararlarını anlatan mektup yollayarak başladığı mücadelesinde bugüne kadar İstanbul, Ankara, Antalya, Sakarya, Konya, Kahramanmaraş, Mersin, Şanlıurfa ve Gaziantep'te toplam 62 okulda 39 bin öğrenciye konferanslar verdi. Belediyeler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarına katılıp, on binlerce aileye çocuklarını uyuşturucudan nasıl uzak tutabileceklerini gösterdi. Slayt gösterileriyle bağımlı insanların uyuşturucuya başlamadan önceki ve uyuşturucuya başladıktan sonraki hallerini gösterdi.

60 SERGİ, 3 KİTAP

60 kez, çizdiği karikatürler ve gazete kupürlerinden oluşan "Uyuşturucu vahşeti" isimli sergi açtı. "Bir kereden çok şey olur", "Kod adı beyaz ölüm" ve son olarak "Benim çocuğum kullanmaz-Bonzai" isimli 3 kitap yazdı. Mücadelesini anlattığı ve yazılarının yer aldığı Kişisel web sitesini de bugüne kadar 755 bin 700 kişi ziyaret etti. Uyuşturucuyla mücadelede çalışmalarından dolayı 160 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Genç Girişimciler Organizasyonu tarafından "Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı" dalında ödül de alan Altun, 2000 yılında da "Yılın Polisi" seçildi. Altun mücadelesini şu sözlerle anlattı: "'Bir genci bile kurtarsam bana yeter diye başlamıştım. Şimdiye kadar 9'u üniversiteli, 25 'i de liseli 34 gencimizi bu illetten uzaklaştırmayı başardım. Hepsiyle de yıllardır görüşüyorum. Evlenenlerin düğünlerine bile katıldım. Zehir tüccarlarının, çocukları ve gençleri batağa çekmek için akıl almaz yöntemleri var. Kullanımı hızla artan sentetik uyuşturucu olan bonzainin satışının yapıldığı en büyük bir tezgah ise internet ortamı. Açılan paravan siteler üzerinden bağımlıların verdiği siparişler kargolara tarım ilacı, sabun kimyasalı olarak veriliyor. Web sitelerin servis sağlayıcılarının yurtdışı kaynaklı olması ise bu sitelerin engellenmesini zorlaştırıyor. Bunun için uyuşturucuyla mücadele sadece devletin değil herkesin görevi. Aileler, çocuklarının madde bağımlısı olması halinde verdiği ruhsal ve bedensel belirtileri bile bilemiyor. Bilse de bu kez ne yapacağını bilemiyor. Ömrümün son nefesine kadar mücadelem sürecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı vasiyetin izinde 34 genci kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN