Edirne'de sel esareti

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkını "Edirne'de yüz yılın felaketi" olarak niteledi. Meriç Nehri'nin tarihinde en yüksek debi seviyesinden birine ulaştığı ifade ediliyor.

Giriş Tarihi: 3.2.2015 10:41 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 17:09
Edirne'de sel esareti
Edirne'de Yunanistan ve Bulgaristan'daki aşırı yağışların ardından Tunca ile Meriç nehirlerinde yaşanan rekor yükseliş nedeniyle İl Kriz Merkezi'nin tahliye kararı verdiği Karaağaç Mahallesi'ndeki birçok aile nehir kenarındaki evlerinden alınarak Mustafa Necati İlköğretim Okulu'na yerleştirildi. Kızılay'ın battaniye ve gıda yapacağı açıklanmasına rağmen aileler yanlarında getirdiği kilim ve battaniyeleri sınıflarda yere sererek uyumak zorunda kaldı. Tahliye işlemi için ise sadece 1 öğretmenin görevlendirilmesi ise dikkat çekti. Yardım için gelen askeri helikopterlerin Karaağaç Mahallesi'ne gıda ve battaniye yardımı yerine sadece 7 polis memuru getirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

YARDIM YOK KİLİM ÜZERİNDE UYUDULAR

Evlerinden, sel sularının altında kalacakları endişesiyle ayrıldıklarını anlatan mahalle sakinleri, herhangi bir yardım ulaşmadığı için yanlarında getirdikleri eşyalar üzerinde uyumak zorunda kaldıklarını ve yetkililerin buna bir çözüm bulmasını istedi. Mahallede Edirne Belediyesi'ne ait bir adet itfaiye aracı ve 112'ye ait ambulans önlem amacıyla hazır bekletiliyor.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Taşkınların yaşandığı Meriç ve Tunca nehirlerinin havadan çekilen görüntüleri sel riskinin boyutlarını gözler önüne serdi. DSİ'nin saat 24.00 ölçümlerine göre rekor debiye ulaşan Meriç nehrinde su seviyesi 2 saatte 100 metreküp/saniye artış göstererek 2137'ye ulaştı. Tunca nehrinde ise 4 metreküp/saniye düşüş yaşandı ve 346 olarak ölçüldü.

BİR MAHALLEDE 5 BİN KİŞİ MAHSUR

Bulgaristan ve Yunanistan'daki aşırı yağışların ardından Tunca ve Meriç Nehri taşması sonucu sular altında kalan Edirne'de endişeli bekleyiş sürüyor. Ulaşımın dün tamamen durduğu Karaağaç Mahallesi'nde oturan yaklaşık 5 bin kişi, nehir ablukasında mahsur kaldı. Meriç Nehri'nin debisi saat 02.00 sıralarında 2 bin 149 metreküpe ulaşarak rekor kırdı. Karaağaç Mahallesi'ne sadece askeriyenin Sikorsky helikopterleri ile ulaşılabiliyor.

Edirne'de pazar günü bir anda yükselen nehir debisi saat 02.00 sıralarında en yüksek seviyeye ulaştı. Devlet Su İşleri'nin nehrin belirli bölgelerinde kurulu ölçüm istasyonlarınca yapılan tespitlerde dün gece Meriç Nehri 2 bin 149 metreküp seviyesini geçti. Tunca Nehri'nde ise akış hızında düşüş oldu ve debi 318 metreküpten 306'ya geriledi. Ancak köprü üzerinden kalan sular nedeniyle halen ulaşım sağlanamadı.

YARDIM EKİBİ DE SUDA KALDI

Taşkın ve sel tehlikesi nedeniyle Edirne Valiliği'nin çağrısı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı itfaiye ile arama kurtarma birliği, Maltepe Belediyesi arama kurtarma ekibi, Kızılay ekipleri kente geldi.

Rota çizmek için Tunca Nehri'ne giren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı 3 kişilik arama kurtarma ekibi bot motorunun durması üzerine suyun ortasında kaldı. Mahsur kalan görevlileri Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK) ekipleri kurtardı.

SU KÖPRÜ ÜZERİNDEN AKIYOR

Taşkın nedeniyle Tunca Nehri'nin suları Saraçhane Köprüsü'nün büyük bölümünün üzerinden akmaya başladı, köprü su altında kaldı.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Mevkii de tamamen sular altında kaldı. Tarihi Fatih Köprüsü yoğun nehir suları nedeniyle gözden kayboldu.

BİRÇOK SOKAK SULAR ALTINDA

Taşkın nedeniyle ulaşım sağlanamayan 5 bin kişinin oturduğu Karaağaç Mahallesi'nden bazı seddelerin zarar gördüğü bölümden akan sular sokaklara doldu. Sel baskını korkusuyla evlerinden ayrılarak okullara yerleştirilen ailelerin tedirgin bekleyişi sürüyor. Sadece helikopterlerin geçebildiği bölgeye Kızılay ve diğer yardım kuruluşları tarafından battaniye ve gıda maddeleri götüreceği bildirildi.


HELİKOPTERLE KURTARILDI

Edirne'de Meriç Nehri'nin taşması üzerine mahsur kalan 6 kişi yetkililerden yardım istedi. Mahsur kaldıkları ihbarı üzerine harekete geçen askeri helikopter, bölgeye giderek sarkıttığı sepet ile mahsur kalan Mustafa Yemver ve beraberindeki 5 kişiyi kurtardı.

Tunca Nehri'ni incelemeye gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, debilerdeki yükselişin sürdüğünü söyledi.

BAKAN EROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Veysel Eroğlu, Edirne'deki selle ilgili açıklama yaptı ve ıslah edildiğini açıkladı. Tehlikelere dikkat çeken Bakan Eroğlu Bulgaristan ve Yunanistan'daki barajlarda taşkınların oluştuğuna dikkat çekerek barajlarda taşkınlar için hacim bırakılması gerektiğini kaydetti.

TÜRKİYE ÖRNEK BİR ÜLKE

Eroğlu yaptığı açıklamada 'Bu adacıklarla ilgili tam bir mutabakat sağlayamadık Yunanistan ile. Bulgaristan'ın inşa ettiği barajlarda taşkın için bir hacim bırakmalarını rica ediyoruz. Su gelince taşkın bunun için su bırakıyorlar. Bunun önlenmesi için bu önemli. Tarıma su veriyoruz, bütün şehirlere su veriyoruz. Türkiye dünyada örnek gösterilecek ülke' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne'de sel esareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN