Doğada nadir görülüyordu, patlamada öldü!

Sakarya'nın Geyve ilçesinde köy sakinleri, taş ocağının yakınındaki ormanlık alanda telef olmuş yaban kedisi buldu.

Giriş Tarihi: 5.2.2015 14:19 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 14:19
Doğada nadir görülüyordu, patlamada öldü!
Akıncılar Mahallesi'nde faaliyet gösteren taş ocağındaki patlama nedeniyle telef olduğu iddia edilen yaban kedisi, köy sakinleri tarafından Sakarya Üniversitesine (SAÜ) gönderildi. Kedinin, taş ocağındaki patlamada taşın isabet etmesi sonucu telef olduğu ileri sürüldü.

SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Uzun yaptığı açıklamada, taş ocaklarında dinamitle patlatmalar neticesinde irili ufaklı taşların etrafa saçıldığını ve bu parçaların pek çok canlıya zarar verebildiğini söyledi.

Köy sakinleri tarafından ölü bulunan yabani hayvanın erkek yaban kedisi olduğunu tespit ettiklerini belirten Uzun, "Ocaktan sıçrayan iri bir taş, bilimsel adı 'Felis Silvestris' olan bu hayvanın sol göz tarafından kafasına isabet ediyor. Hayvanın kafatasında ve belinde kırıklar var. Yaban kedileri bu bölgede olan ancak insan popülasyonu, fabrikalar, yollar sık olduğu için yaşam alanları daralıyor ve nadir görünüyor. Böyle memeliler, taş ocaklarına yaklaştıkları zaman zarar görebiliyor" diye konuştu.

Uzun, yaban kedisini SAÜ'deki ilk incelemenin ardından, zoolojik müze materyali olarak değerlendirilmesi için İstanbul'a gönderdiklerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğada nadir görülüyordu, patlamada öldü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN