Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazıcıoğlu'nun ailesine 756 bin lira tazminat

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Yazıcıoğlu'nun ailesine 756 bin lira tazminat

BBP lideri Yazıcıoğlu ile helikopter kazasında hayatını kaybeden iki kişinin ailelerine toplam 1 milyon 356 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmedildi Yazıcıoğlu'nun eşi ve iki çocuğuna 756 bin lira ödenecek

Yerel seçimler öncesinde 25 Mart 2009 günü Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinden Yozgat'ın Yerköy ilçesindeki mitinge götüren helikopter Göksun ilçesi yakınlarında düşmüş ve içindeki 6 kişi yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra ölenlerden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve BBP Sivas İl Başkanı Yüksel Yancı ile pilot Mustafa Kaya İstektepe'nin aileleri Kahramanmaraş Adliyesi'ne başvurarak , havacılık firması ve sigorta şirketine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Kahramanmaraş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, Muhsin Yazıcıoğlu, Mustafa Kaya İstektepe ve Yüksel Yancı'nın ailelerine helikopterin kiralandığı Ali Sabancı'ya ait Medair firması ve sigorta şirketi tarafından toplam 1 milyon 356 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

YASAL FAİZ İŞLETİLECEK

Buna göre, Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile çocukları Firuze ve Furkan Yazcıoğlu'na 206 bin lirası maddi, 550 bin lirası manevi olmak üzere toplam 756 bin lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Mahkeme, Yancı ve pilot İstektepe'nin ailelerine de toplam 600 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Havacılık firmasının kazada ölenlerin ailelerine 1 milyon 356 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesi kararını veren mahkeme heyeti, tazminatın yasal faizinin de kaza tarihinden itibaren geçerli olmak üzere işletilmesine karar verdi. Bu arada, aynı kazada yaşamını yitiren gazeteci İsmail Güneş'in ailesinin ilgili havacılık firması hakkında İstanbul'da açtığı maddi ve manevi tazminat davasının ise halen sürdüğü öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazıcıoğlu'nun ailesine 756 bin lira tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN