Çankırı'da köylüleri korkutan olay

Giriş Tarihi: 7.2.2015 12:33
Çankırı'da köylüleri korkutan olay

Çankırı'da 20 metre derinliğindeki çukurlar ve evlerde çatlaklara yol açan sarsıntılar nedeniyle İnandık köyü sakinleri, tedirgin günler geçiriyor.

Köy Muhtarı Salih Karaca, köyün yaklaşık 1 kilometre yukarısında 20 metre derinliğinde çukurlar oluştuğunu belirterek, ilk başta durumu anlayamadıklarını, göçüklerin yavaş yavaş köye doğru yaklaştığını söyledi.

"Son çukur köyün yanında açıldı" diyen Karaca, son zamanlarda yer sarsıntıları yaşandığını ve uğutlu duymaya başladıklarını, yaşananların deprem olmadığını anlayınca durumu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerine bildirdiklerini vurguladı.

Karaca, AFAD'ın bölgede inceleme başlattığını belirterek, "Ekipler, durumu öğrenince hemen ciddi çalışma başlattı. Ölçümler için il dışından çeşitli aletler getirildi. Yaklaşık 1 hafta bölgede tarama yapıldı. İlk etapta köyün altında karstik boşluklar oluştuğu öngörüsüne varıldı. Bu boşlukların göçmesi sonucu, bu çukurların ve sarsıntıların yaşandığı söylendi ama kesin sonuç incelemenin ardından, Ankara'dan gelecek raporla ortaya çıkacak" ifadesini kullandı.

Köyün yakınında oluşan dev çukurların 3 katlı binayı yutacak büyüklükte olduğunu dile getiren Karaca, raporun sonucuna göre köyün başka yere taşınma ihtimalinin de gündemde olduğunu kaydetti.

Köy sakinlerinden Ali Araç da evlerde hasar oluşmaya başladığına dikkati çekerek, "Sarsıntılara bağlı evlerde çatlaklar var. Köyün su şebekesi sık sık arızalanıyor. Neden olduğunu başta anlayamadık. Patlayan su, yüzeye çıkmıyor, aşağıda kayboluyor. Tedirginiz, çocukları bırakıp komşuya bile gidemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Emine Sel de 60 yıldır köyde yaşadıklarını ve ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını savundu.

Sarsıntılar ve oluşan çukurlar nedeniyle korktuklarını belirten Sel, "Sanki bir şey göçer gibi ses geliyor. Şeker hastasıyım, deprem oluyor sanıyorum ve şekerim yükseliyor, korkuyorum. Evimizi yeni restore ettirdik, yeniden çatladı. Korkuyoruz, uyuyamıyoruz" dedi.

"Köyde jeofizik ölçümler yapılmaya başlanmıştır"

Valilikten yapılan açıklamada, AFAD İl Müdürlüğünce, İnandık köyünde yapılan inceleme sonucunda, köy sınırlarında bulunan yapılarda oturma ve çatlamalar meydana geldiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bölgenin jeolojik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, yer altında boşluklar olabileceği düşünülerek konuyla ilgili araştırma başlatılmış olup, bu kapsamda 24 Ocak'tan itibaren köyde jeofizik ölçümler yapılmaya başlanmıştır. Bölge GPR (Yer Radarı) ile taranmış, yerleştirilen mikrotremor (sismometre) cihazı vasıtasıyla 7 gün 24 saat boyunca sarsıntı ölçümleri yapılmıştır. Konuyla ilgili raporun sonucu beklenmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankırı'da köylüleri korkutan olay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN