Mobil MOBESE geliyor

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Mobil MOBESE geliyor

Dört tarafı kamerayla donatılmış devriye araçları yüz ve plaka taraması yapacak

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi tarafından geliştirilen yeni proje kapsamında içinden dışına dört bir tarafı kamerayla donatılmış devriye araçları tasarlandı. Ana arterler ve işlek caddelerde faaliyet gösteren MOBESE sisteminin yürüyen versiyonu olarak adlandırılan araçlarla, polis sokak sokak suçlu kovalayacak.

360 DERECE DEVRİYE
İçi, üstü, arkası ve yanlarına monte edilecek 360 derece dönebilen (dome) kameralarda yüz tarama, plaka tarama (PTS) sistemi bulunacak. Polis hareket etmeye başladığı andan itibaren çekime başlayacak kameralar park halinde ya da trafikte seyir durumundaki araçları tarayacak.

ALARM VERİYOR
Çalıntı, başka olaya karışmış ya da son dönemlerde bombalı saldırılarda kullanılma ihtimali bulunan şüpheli plakalar için kırmızı alarm verecek. Yine aynı şekilde yüz tanıma sistemiyle hakkında arama ve yakalama kararı bulunan kişileri de anında tespit edecek. Polis olay yerine gittiğinde kayıtta olan kameralardan vatandaşa kötü muamele yapılıp yapılmadığı ya da polise mukavemet varsa kayıt altına alınarak, mahkemeye delil olarak sunulabilecek.

3 İLDE PİLOT UYGULAMA

Mobil araçlar her ildeki MOBESE merkezine entegre olacak ve buradan da kontrol edilebilecek. Mobil MOBESE'lerin ilk olarak pilot il seçilen Ankara, İstanbul ve İzmir'de yakın zamanda hizmete gireceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobil MOBESE geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN