Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 saat sonra kurtarıldılar

İzmir'de dağcılık yapan bir grubun 15 saat boyunca Bozdağ'da mahsur kalması "Dağa kimler, nasıl çıkmalı" sorusunu sordurttu

15 saat sonra kurtarıldılar
İzmir Ödemiş'teki Bozdağ'da mahsur kalan 19 dağcı 15 saat sonra kurtarıldı. Hafta sonu 14'üncüsü düzenlenen Dağcılık Şenliği'ne katılan çok sayıda dağcı, son gün gruplar halinde zirve yapmak istedi. Mevsim Dağcılık Kulübü üyesi 19 kişi, dönüş yapanların tipi uyarısına rağmen zirveye çıktı. Ancak grup saat 15.00'te dönüş yolunda mahsur kaldı. Çoğu tecrübesiz dağcılar, iki kayanın arasına sığındı. Donmamak için birbirlerine sarılan ve uyumamaya çalışan dağcılar, sabah 05.00 sıralarında Ege Dağcılık Kulübü üyesi 4 profesyonel dağcı tarafından bulundu. Yürüme güçlüğü çeken rehber Şerif Ağlıç helikopterle kurtarılırken, diğer 18 kişi yürüyerek dağdan indi. Saat 09.00'da endişe içinde bekleyen yakınlarıyla kucaklaşan dağcılar büyük sevinç yaşadı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Meteoroloji ile ilgili uyarılara dikkat edilmesi gerekiyor. Dağa çıkacaklar pikniğe gider gibi gitmemeli" dedi. Ağrı Dağı'nda ise 12'si yabancı 27'si Türk toplam 39 dağcı 3 gündür tipi nedeniyle Cehennem Vadisi'ndeki yaylada mahsur durumda bekliyor.

Nasuh Mahruki:
Kapasite aşılmamalı
Her dağcı, yapacağı bir hatanın yaralanmasına, neden olacağını bilir. Genç sporcu sayısındaki artışla beraber dağda mahsur kalma vakaları da yaşanıyor. Bu normal. Ancak kazaların yaşanması, olayı başka boyuta taşıyor. Kazalar genellikle limitin ötesinde hedefler seçilmesi nedeniyle yaşanıyor. Her dağcı kapasitesini bilerek hareket etmeli.

Berna Dişçi:
Herkes kulüp kurmasın
Kurtarılanlar arasında bulunan eczacı, dişçi, "Profesyonel dağcı değilim. Biraz acemilik yaptık. Bir anlık cesaretle o zirveyi görmek istedik. Rehberimiz de istedi ama rehber belki de döndürebilirdi bizi. 10 saniye ile yanlış bir yere girdik. Bu ölümümüze sebep olabilirdi. Uyumamak için birbirimize çimdik attık. Her önüne gelen dağcılık kulübü kurmamalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 saat sonra kurtarıldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN